• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

HESTA’NIN KEYFİNİ ÇIKARIYORLAR…

Reklam
, 0 Yorum

Bir zamanlar ilimiz sınırları içinde yer alan ve sularının birçok hastalığa şifalı olduğu tıp otoritelerince dile getirilen Hesta Kaplıcası da Ilısu Barajının suları altında gömülecek. Siirt’li hemşerilerimiz, Hazreti Süleyman’ın Saba Melikesi Belkısa hediye ettiği rivayet edilen kaplıcaya büyük ilgi duyuyorlardı ve ilçemiz konumunda olan Şırnak’ın il statüsüne kavuşturulmasından sonra bu ilimizin sınırları içinde kalan kaplıcadan vazgeçmeyerek ilgilerini sürdürmektedirler.

Kaplıca sezonunun başlaması ile birlikte hemşerilerim, güzelim kaplıcanın kısa bir süre sonra baraj sularının altında kalacağını öğrendiklerinden bugünlerde oraya akın ederek bir kere daha keyfini çıkarmaya çalışıyorlar. İçinde bulunduğumuz Haziran’ın 10’unda hedeflenen su toplama tarihinin aşırı yağışlar yüzünden ertelendiği belirtiliyor ve bu ertelemenin 15-20 günü bulacağı ifadeleri yanı sıra, 2-3 ayı bulabileceğine de vurgu yapılıyor. Gecikmenin nedeni “teknik” diye ifade edilirken, bir başka neden olarak da “aşırı yağışlar..” denmektedir.

Baraj kapaklarının kapatılarak su toplama işleminin başlatılabilmesi için su seviyesinin 411 metrede olması gerekirken daha yüksek seviyede olması, ya da diğer bir söylentide olduğu gibi gecikmenin nedeni “teknik” açıdan olsa da, Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli halkası olan Ilısu barajında su toplama işleminin başlamasıyla birlikte Hasankeyf ve BELKIS ANA da denilen Hesta kaplıcası, baraj suları altında kalacak.

Ülkemizin elektrik üretimine önemli bir katkı sağlayacak Ilısu Barajı’nın sulu ziraat yapılmasına olanak tanıyacağı da vurgulanmaktadır. Son zamanlarda Siirt’te yaşanmakta olan mevsim değişikliğinde Ilısu ve yaşama geçirilen bazı barajların daha etkili olduğu belirtiliyor. Yakın bir gelecekte yörede balıkçılık sektörüne yer verildiği taktirde önemli bir ekonomik kazanım elde edilebileceğinden söz edilirken, Siirt’te de portakal ve benzer narenciyenin yetiştirilebileceğine de vurgu yapılıyor. Bu arada Ilısu Barajı nedeniyle yeni yapılan yollarda çalışmaların sürdürüldüğü, edindiğim bilgiler arasında. Hayırlısı diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN