• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

HEYECANLARINI KAYBEDEN ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ!

Reklam
, 0 Yorum

Geçmiş yıllarda, ateş gibi üniversite gençleri vardı. Sağcısı, solcusu, orta yolcusu, milliyetçisi, komünisti, ortanın solcusu, şeriatçısı, nurcusu, popçusu velhasıl hangi renkten isteseniz gençler sık-sık meydanlara iner, gösteriler düzenlerlerdi. Kendilerini davalarına adamış öyle üniversite öğrencileri vardı ki, üniversitenin son sınıfına geldikleri ve rahatlıkla bitirebilecekleri halde, öğrenci kimliklerini sürdürmek için son sınıfa çakılır kalırlardı. Son yıllarda üniversitelere bakıyoruz da, artık o heyecanlı ateş gibi gençler yok gibi. Türkiye’de yaşanan bunca olaylara karşılık üniversite öğrencilerinin hiçbir eylemlerine şahit oldunuz mu! Geçmiş yıllarda üniversite gençlerin eylemleri, hükümetlerin politikalarında bile yönlendirici olurdu. Üniversite gençleri öylesine aktif idiler ki, siyasi partiler, gençleri saflarına çekmek için olağanüstü çaba sarfederlerdi.

Günümüz üniversitelerine bakıyoruz da adeta başlarını kuma gömmüş deve kuşlarına döndürülmüşler. Renklerini, fikirlerini, zikirlerini gizlemek çabası içindeler. Haklı olarak bir damga almaktan korkuyorlar. Zaten anneleri, babaları da onları üniversitelere gönderirlerken mutlaka (Aman oğlum, sakın eylemlere falan katılma, biran önce okulunu bitirmeğe bak. Devletin politikalarına yön vermek senin neyine gerek. Bu memleketi sen mi kurtaracaksın) diye sık-sık tembih ediyorlardır!

İşin gerçeği şu ki, demokrasi konusunda getirildiğimiz durum, üniversite gençlerinin kuzuların sessizliğine bürünmelerinden belli. Oysa üniversiteler bilim yuvaları olmak yanında, ülkelerinin politikasına yön vermek ehliyetine sahip kuruluşlar olmalıdır.

Bugün böyle bir yazıyı yazmak gereğini neden duydum derseniz, cevabını vereyim. Bugün Siirt Üniversitesinde bir söyleşi vardı. Söyleşi sonunda soru-cevap kısmına geçildi. Öğrencilerle tıklım-tıklım salondan sadece iki genç kız, soru sormak cesaretini gösterdi. Oysa 20-30 yıl öncesi üniversitelerde olsa, öğrencilerin yapacakları konuşmalardan ve öne sürecekleri tezlerden yer-yerinden sallanırdı.

Türkiye’mize özerk gençlik ve özerk üniversitelerin dönüşü dileklerimizle.

TAŞLAMALAR

TÜRKİYE İTTİFAKI

ÖZLENEN İTTİFAKTAR

ÜLKE İÇİN BİLİNİZ

GEREKLİDİR MUTLAKTIR

NE CUMHUR İTTİFAKI

NE MİLLET İTTİFAKI

ÖZLENİLEN İTTİFAK

TÜRKİYE İTTİFAKI

BAHÇELİ YAN ÇİZMESİN

DEVLETÇİYSE GERÇEKTEN

TÜRKİYE İTTİFAKINA

KARŞI ÇIKMASI NEDEN

BU SEN-BEN KAVGASINDAN

BIKKINLIK GELDİ İNAN

VATAN ELDEN GİTMEDEN

BU GAFLETTEN GEL UYAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN