• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

HORMONLU SEBZE VE MEYVELER

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda hormonlu sebze ve meyvelerin yaygınlaştığı açıklamalarına göre, insan sağlığını yakından ilgilendiren bu konuda gerekli önlemlerin alındığını söylemek mümkün değildir. Vatandaşlar olarak hormonlu sebze ve meyveleri nasıl teşhis edebileceğimizi, aydınlatılmadığımız için bilmiyoruz ve bilmediğimiz için haliyle sağlığımız konusunda mağduriyet yaşamaktayız.

Bitkilerin hormonlardan arındırılabilmesi için henüz etkili bir metot bulunmadığı gibi, sağlığa zarar veren hormonlu sebze ve meyvelerin analizini yapacak gelişmiş laboratuarlara da sahip kılınmış değiliz. Başka ülkelerde sağlığa zarar veren hormonlu sebze ve meyveler konusunda gereken önlemler alınırken, bizlerde bu konudan adeta söz edilmez olmuştur.

Hormonlu sebze, meyveler yaygınlaştığına ve ilgililerce gereken önlemler alınmadığına göre, mümkün mertebe organik tarım tekniği ile yetiştirilen sebze ve meyvelere yönelmemiz gerekiyor ama, bu alandaki üretim, artan nüfusumuz karşısında çok yetersiz kalmaktadır. Yıllar önce Siirt’te sebze ve meyve ihtiyaçlarının büyük bölümünü organik tarım tekniği ile yetiştirilenlerinden sağlayan hemşerilerimiz, bu şanslarının yok denen düzeye gerilediğini belirtmektedirler.

İnsan sağlığına verilmesi gereken önem açısından organik tarım tekniği ile sebze ve meyve üretiminin teşvik edilmesinde yarar vardır derken, hormonlu meyve ve sebzenin belirlenmesi için gelişmiş laboratuvarlara önem verilmesi gerektiğinin de altını çizerek ilgililerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN