• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

(HOŞ GELİŞLER OLA, MUSTAFA KEMAL PAŞA)

Reklam
, 0 Yorum

Mustafa Kemal (ATATÜRK) henüz bir Osmanlı Paşasıyken bundan 104 yıl önce 1916 yılının 14 Eylül günü Siirt’e teşrif etmiş ve misafirimiz olmuştu.

Gerçi, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN, 16. Kolordu Komutanı olarak Siirt’e teşrif ettikleri tarih konusunda tereddütler vardır. Emekli Valilerden Sayın Necati Şentürk Siirt Valisi olduğu yıllarda konuyla ilgili araştırmalar yapmış ve bu araştırmalar sonucu tespit edilen tarihin yanlış olduğunu açıklamıştı. Tarihi bir etkinliğin, yanlış bir tarihte yapılmasının tarihin ruhuna aykırı düşeceğini söyleyen Şentürk bu konuda yapılması gereken ne varsa yapılacağını da vurgulamıştı.

Sayın Şentürk söylediğini de yapmış konuya ilişkin olarak 15 Eylül 2009 tarih ve 341 sayılı yazıyla Genelkurmay Başkanlığından bilgi talebinde bulunarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Siirt’e geliş tarihinin tespitine yardımcı olunmasını istemişti. Genelkurmay Başkanlığınca Siirt Valiliğine gönderilen 02 Ekim 09 tarih ve 7062671 sayılı cevabi yazıda:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün 16. Kolordu Komutanı iken 14 Eylül 1916 tarihinde Siirt’te bulunduğuna dair herhangi bir bilgi ve belge tespit edilmediği,

16. Kolordu Komutanlığı tarafından 2. Ordu Komutanlığına gönderilen harp raporlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Kasım 1916 tarihinde Baykan ilçesine bağlı Tütenocak’ta, 27 Kasım 1916 tarihinde ise Siirt’te bulunduğunun tespit edildiği” belirtilmekteydi.

Tarihi konularda, elbette belgelere dayalı bilgiler muteberdir. Genelkurmay Başkanlığı’nın, Siirt Valiliğine gönderdiği cevabi yazı bu bakımdan bir belge hükmündedir. Bu Belgeyi çürütebilmek için, daha inanılır bir kaynaktan (ki Türkiye’de bu konuda en yetkili kurum Genelkurmay Başkanlığıdır) belge getirilmesi gerekir. Zaten, Vali Necati Şentürk de, bunu açık bir şekilde vurgulayarak: “Genelkurmay Başkanlığından gelen belge mahiyetindeki bu yazıya rağmen, ellerinde, bunun aksini ispat edebilecek, daha güçlü belgeler olan varsa getirsinler, onu da değerlendirelim. Gerekirse, Genelkurmay Başkanlığına göndererek, aradaki çelişkinin sebebinin açıklanmasını talep edelim” demişti.

Ancak, Vali Sayın Necati Şentürk Siirt’ten gittikten sonra konuyu kurcalayan olmadı. Hem, Siirt’te “14 EYLÜL” ön ismiyle isimlendirilmiş okullar, salonlar var. Önemli olan Mustafa Kemal’in Siirt’e gelmiş olması ve bu sebeple anılmasıdır.

Ayrıca Mustafa Kemal Paşa’nın (ATATÜRK) Siirt’e sadece bir defa değil, birkaç defa geldiği bilgileri de vardır. İlk geliş tarihinin (ama yanlış, ama doğru) 14 Eylül olarak tespit edilmesinden bu yana 14 Eylül tarihi (SİİRT’İN ŞEREF GÜNÜ) olarak kutluyor ve bu vesile ile Cumhuriyetimizin Kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü minnet ve şükranla anıyoruz. Zaten, asıl olan da budur.

Bundan 104 yıl önce bir Osmanlı Paşası olarak şehrimizi şereflendiren Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı (ATATÜRK) rahmetle ve minnetle anarken, Siirtliler adına bilinen bir türküyle sesleniyor ve diyoruz ki:

HOŞ GELİŞLER OLA MUSTAFA KEMAL PAŞA
ASKERİN MİLLETİN BAYRAĞINLA ÇOK YAŞA

ARŞ ARŞ ARŞ İLERİ İLERİ
ARŞ İLERİ MARŞ İLERİ

DÖNMEZ GERİ TÜRK’ÜN ASKERİ
SAĞDAN SOLA SOLDAN SAĞA
AL DA BAYRAĞIN DÜŞMAN ÜSTÜNE

CEPHEDE SÜNGÜLER AYNA GİBİ PARLIYOR
AZERİ TÜRKLERİ BAYRAK AÇMIŞ BEKLİYOR

ARŞ ARŞ ARŞ İLERİ İLERİ
ARŞ İLERİ MARŞ İLERİ
DÖNMEZ GERİ TÜRK’ÜN ASKERİ
SAĞDAN SOLA SOLDAN SAĞA
AL DA BAYRAĞIN DÜŞMAN ÜSTÜNE

PARLAYAN YILDIZIN ALEMİ TENVİR EDER
CUMHURİYET BAYRAĞI SEMALAR İÇRE SÜZER

ARŞ ARŞ ARŞ İLERİ İLERİ
ARŞ İLERİ MARŞ İLERİ
DÖNMEZ GERİ TÜRK’ÜN ASKERİ

VE YAZIMIZI MAHALLİ KÜRTÇE LİSANIYLA SÖYLENEN BİR TÜRKÜYLE NOKTALIYORUZ:

(KÜRTÇESİ)

KEMALE LO

 KEMALE KEMALE

TEF HISN-U CEMALE

KEMALE LO

KEMAL BABEMEYE

ŞAPKA SEREMEYE

KEMALE LO

MANTO BU ADETE

ÇARŞAF KABAHATE

KEMALE LO

VAKTE KEMAL SAĞ BU

NANE GENNİM ZAHF BU

KEMALE LO

HUDE KEMAL HIŞTİ

DESTEVİ DREJTİ

KEMALE LO

KEMALE PAŞAYE

Çİ BIKE KIYMAĞVEYE

KEMALE LO

(TÜRKÇESİ)

KEMAL PAŞAMIZ

KEMAL KEMALE ERDİ

NE GÜZELDİR SİMASI

KEMAL PAŞAMIZ

KEMAL BABAMIZDIR

ŞAPKAMIZ BAŞIMIZDADIR

KEMAL PAŞAMIZ

MANTO ADET OLMUŞTUR

ÇARŞAF KABAHATTİR

KEMAL PAŞAMIZ

KEMAL SAĞ OLDUĞUNDA

EKMEK BUĞDAYI BOLDU

KEMAL PAŞAMIZ

ALLAH KEMAL’İ BAĞIŞLASIN

ELİ UZUNDUR O’NUN

KEMAL PAŞAMIZ

KEMAL PAŞADIR

NE DİLERSE ONU YAPAR

KEMAL PAŞAMIZ

Tam YÜZDÖRT YIL önce bir 14 Eylül günü Siirt’imizi şereflendiren büyük ATATÜRK RUHUN ŞAD, MEKÂNIN CENNET OLSUN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN