• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

HURİLER VE NURİLER!

Reklam
, 0 Yorum

Dinimizde şehitlik elbette en üstün rütbelerden biridir. Peygamberlikten sonra en üstün manevi mertebenin şehitlik olduğu bilinir. Terör olaylarında yaşamlarını yitirenlerin şehit mertebesinde olduklarında bir şüphe yoktur. Ancak, askerlikte erden, mareşala kadar rütbeler olduğu gibi, şehitlikte de böyle mertebeler vardır.

Şehitler anılırken, bir de cennette şehitlere verilecek hurilerden bahsedilir. Bu durumda, erkek şehitlere HURİULER varsa, buna karşılık cennette kadın şehitlere ne verilir sorusu hep zihnimi kurcalamıştır. İşin bu tarafı biraz muğlak. Bu konuda anlatılan bir anekdot vardır.  Anekdotu naklederek, okuyucularımıza stres attırmayı umut ediyoruz.

ANEKDOT

Camide vaaz vermekte olan Hoca, Müslüman erkeklere ve özellikle Şehit olanlara ikram edilecek HURİLER konusunu öylesine ballandıra ballandıra anlatmış ki, cemaat coştukça coşmuş! Bir an önce şehit olmayı düşler duruma gelmişler.

Ancak, cemaat arasında bulunan Bektaşi meşrep biri dayanamayarak sormuş:

-Hocam, erkekler için cennette HURİLER var, diyorsunuz güzel de, peki, kadın şehitler için ne var için ne var?

Hoca, latife olsun diyerek cevap vermiş:

-Erkekler için HURİLER varsa, kadınlar için de NURİLER var!

Bektaşi meşrep kişi, camiden çıkıp, evine gitmiş. Bakmış ki, hanımı namaz kılmakta. Namazını kılmasını beklemiş. Ama kadın bu defa da tesbihat yapmaya ve arkasından da Kur’an-ı Kerim okumaya başlamasın mı!

Camideki vaazın HURİ-NURİ benzetmesine kafası takılan Bektaşi meşrep koca bunun üzerine dayanamamış. Hanımına biraz da müstehzi bir tavırla seslenmiş:

-Ulan kaltak karı! Bunca ibadetleri NURİLER için mi yapıyorsun? Bundan sonra namaz kıldığını, ibadet yaptığını görmeyeceğim!demiş.

Başlangıçta Kocasının ne demek istediğini kavrayamayan kadıncağız, duruma açıklık getirmesini isteyince, eşi Camideki hocanın vaazını anlatmış ve cennette Müslüman kadınlara NURİLER verileceğini belirterek, kinayeli bir ifadeyle söylenmiş:

-İbadet etmene göz yumup, Seni cennetin Nurilerine kaptırır mıyım! Bende öyle enayi gözü var mı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN