• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

HÜSEYİNLER VE YEZİTLER!

Reklam
, 0 Yorum

Dünyanın her evresinde hem HÜSEYİNLER olmuştur, hem YEZİTLER. Hüseyinler masumiyetin, iyiliğin, doğruluğun, güzelliğin sembolleridir. Yezitler ise kötülüğün, zulmün, adaletsizliğin ve çirkinliğin göstergeleridir.

Kerbela olayını duymayan ve bilmeyen herhalde yoktur. Muharrem Ayının 10. Günlerinde yapılan AŞURE etkinliklerinin sebeplerinin başında Hazret-i HÜSEYİN’İ ANMAK GELİR. Hazret-i Hüseyin (Allah ondan razı olsun) bilindiği gibi Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) sevgili torunudur.

Doğumu sırasında Hazret-i Fatma Anamızın ebesi olan Esma bint-i Ümeys şöyle naklediyor:

“Ben Fatıma (a.s) oğulları Hasan ve Hüseyin’in ebesiydim. Hüseyin dünyaya geldiğinde, Resulullah yanıma gelerek ‘Ey Esma, çocuğumu bana getir.’ diye buyurdu. Ben Hüseyin’i beyaz bir kundağa sararak Resulullah’a verdim. Resul-i Ekrem sağ kulağına ezan, sol kulağına ikamet okuduktan sonra, Hüseyin’i bana verdi ve ağlamaya başladı.

Esma diyor ki: “Resulullah’a ‘Anam, babam sana feda olsun ey Allah’ın Resulü, ağlamanızın sebebi nedir?’ diye sorduğumda, alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber ‘Bu çocuğuma (ağlıyorum)’ diye cevap verdi. ‘Bu çocuk dünyaya daha yeni geldi’ dediğimde bana ‘Ey Esma, bu yavrumu zalim ve azgın bir grup öldürecektir. Allah-u Teâla benim şefaatimi onlara nasip etmesin.’ diye cevap verdi. Daha sonra ‘Ey Esma, bunu kızım Fatıma’ya söyleme, çünkü o daha yeni doğum yapmıştır (ve bu haberi duymaya hazırlıklı değildir.)’ buyurdu.”

Evet, Kerbela olayından önce de HÜSEYİNLER gibi mazlum, Yezit gibi zalimler vardı. Bugün de Hüseyinler ve Yezitler vardır. Yarın da olacaktır.

YÜCE ALLAH BİZLERİ, HÜSEYİNLERE TABİ OLANLARDAN EYLESİN. AMİN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN