• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

İDLİB’TEN ACI HABER; 4 ŞEHİDİMİZ, 9 YARALIMIZ VAR!

Reklam
, 0 Yorum

İdlib’ten acı haber geldi. Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de rejim unsurları tarafından yapılan yoğun topçu atışı neticesinde 4 askerin şehit olduğunu, 1’i ağır 9 askerin de yaralandığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINMAKTADIR”

Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

ŞEHİTLERİN KANLARI YERDE KALMADI 35 REJİM ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye’nin İdlib kentinde Esad rejiminin askerlerimize yönelik saldırısı karşılıksız kalmadı. 35 rejim askeri etkisiz hale getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı. Erdoğan, 4 askerimizin şehit olduğu kalleş saldırının ardından rejime misliyle cevap verildiğini 35 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Esad rejimi, İdlib’de görev yapan askerlerimizi hedef alarak kalleş bir saldırı düzenledi.

ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMADI

Saldırıda 4 askerimiz şehit olurken 1’i ağır olmak üzere 9 askerimiz yaralandı. Türkiye, şehitlerinin acısını yaşarken konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi.

Erdoğan, “Hain saldırıdaki şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu saldırının cevabını misliyle vermiş durumda, vermeye de devam ediyor. Fırtına obüsleriyle, F-16’larla vuruşlar devam ediyor.

35 REJİM ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Operasyonlarımızı sürdürmekte kararlıyız. İlk belirlemelere göre, 35 civarında karşı taraftan Suriyeli bu ekibin içerisinde etkisiz hale getirildi.” dedi.

YENİ BİR HAREKAT OLACAK MI?

Yeni bir harekat olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi: “Şu anda zaten harekat devam ediyor. Tespit edilen 40’a yakın nokta şu anda sürekli operasyonun hedefleri arasında ve ilk belirlemelere göre de 30 ila 35 civarında karşı taraftan Suriyeli, o ekibin içerisinde, etkisiz hale getirilmiş vaziyette. Fakat noktayı koymak yok, aynı şekilde operasyon devam ediyor.

MİT’İN BELİRLEMİŞ OLDUĞU NOKTALAR TAMAMEN ATIŞ ALTINDA

Özellikle Rus yetkili makamlarına da ‘Burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejimdir, bizim önümüzü kesme gibi bir durum da söz konusu olmasın.’ Çünkü burada biz bir taraftan şehit verirken, bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Şu anda biz F16’larımız da dahil olmak üzere fırtına obüslerimiz, toplarımız hepsi arazide MİT’in belirlemiş olduğu noktaları tamamen atış altında tutuyor.”

BU HADİSENİN ARDINDAN BİR DİPLOMATİK GİRİŞİM OLACAK MI?

Erdoğan, “Bu hadisenin ardından bir diplomatik girişim olacak mı? Rusya’yla bir görüşmeniz oldu mu veya görüşme planlanıyor mu?” sorularını, şöyle yanıtladı: “Bu konuyla ilgili olarak da Dışişleri Bakanımız olsun MİT Başkanımız olsun Savunma Bakanımız olsun muhataplarıyla görüşme kanallarını şu anda aralıyorlar. Dışişleri Bakanımız zaten dün veya evvelsi gün bir görüşme yapmıştı. Ama bu arada çok daha önemlisi, bu süreçte eğer istediğimiz neticeyi alamazsak, tabii ki ben de muhatabımla görüşmek suretiyle burada artık işin ciddiyetini kendilerine özellikle ifade edeceğim. Ancak arazide gerek Rus gerekse bizim generallerimiz var. Generallerimiz sık sık görüşmeleri yapıyorlar ve yaptılar. Bu görüşmelere dayalı olarak da operasyonlarımızı sürdürüyoruz.”

KOMUTANLAR SURİYE SINIRINDA

Suriye’de yaşanan sıcak gelişmeler nedeniyle Türkiye yeniden harekete geçti. Suriye sınırına tank sevkiyatları sürerken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karargahta yapılan kısa durum değerlendirmesinin ardından, TSK’nin komuta kademesiyle Suriye sınırına gitti.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla Karargah’ta yapılan kısa durum değerlendirmesinin ardından Suriye sınırına geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN