• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

İFTAR SOFRALARINA “HAYIR”

Reklam
, 0 Yorum

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayı başladı ve bu mübarek ayda hepimizin bir nefis muhasebesi yapması  gerekiyor. Bununla birlikte  kendimizi yardıma muhtaç vatandaşların yerine koyup o anlarda hissedeceğimiz duyguların paralelinde yardımlarımızı arttırmamız gerekiyor. Eskilerin “kıyası nefs mizanı adalettir” diye özetledikleri, günümüz insanının empati olarak adlandırdığı nefsimizi sorguya çekme olayını sık aralıklarla yapmalıyız.

Ancak bunu yaparken çoğunlukla kurumlarımız olmak üzere bazılarımız yanlış bir şey yapıyor ve yardım çalışması kisvesi altında zenginleri üst düzey, bürokratları, siyasetçileri, sivil toplum örgütü yöneticilerini ve gazetecileri kısacası yardıma muhtaç olmayan kesimleri kuş sütü eksik misali zengin iftar sofraları etrafında topluyorlar.

Bir araştırma yapmadım ama, sanırım en mütevazı iftar sofrasında kişi başına yapılacak olan harcama 50 TL.’nin altında olmayacak. Aman canım 50 TL. para mı deyip, küçümsememek gerekir. Bizim 15 dakikalık bir süre içerisinde yiyip bitireceğimiz o yiyeceklerin bedeli ile birçok aile iki gün geçimini sağlayabilir.

Bugün Siirt’te günlük geliri 30 ile 40 TL. arasında değişen ve üstelik 2-3  kişiden değil de, 5-6 ve hatta daha fazla kişiden oluşan binlerce aile var. Onların geçimlerini hangi zorluklarla karşıladıklarını, o mütevazı sofralarını düşündüğümüzde zaten o yemekler, boğazımızdan aşağıya doğru rahat bir şekilde inmez oluyor ve boğazımızın bir yerlerinde düğümleniyor, gerçek anlamda düşünenlerin iştahları kaçıyor.

O nedenle bütün kişi ve kurumlara bir çağrıda bulunmak istiyorum; Lütfen iftar sofrası düzenlemeyin ve iftar sofrası için ayırdığınız bütçe ile onlarca hatta yüzlerce aileyi sevindirin. Bu mübarek ayda yüzlerinin gülümsemesini ve bir ay boyunca sizlere dua etmesini sağlayın. İnanın bunu yaparsanız duyacağınız mutluluk, yüzlerce kişiyi yarım saat, bilemediniz en fazla bir saatlik bir sürede misafir edeceğiniz kişilerin verdiği mutluluktan çok daha fazla olacaktır ve bunu deneyenler bana hak vereceklerdir.

Hatta, bunu tıpkı bazı kesimlerin vefat eden bir yakınlarının cenazesine çelenk gönderilmemesini, onun yerine bir hayır kurumuna yardımda bulunulmasını istemeleri gibi, sizlerde toplumla paylaşabilirsiniz.

Bir başka yazımızda mutlaka iftar sofrası düzenlemek zorunda olanların düzenledikleri sofraları ele almaya çalışırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN