• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

İHD 19. Genel Kurulu Yapıldı

Reklam
, 0 Yorum

03-04 Kasım 2018 İHD 19. Genel Kurulu yapılırken, Op. Dr. Ekrem Bilek burada yaptığı konuşmada, 126 bin STK ve vakfın mevcut olduğunu, bunlardan ancak %0.56’sının Türkiye’de demokrasi, Adalet ve barış gibi sorunlarla ilgilendiğini ifade etti.

Bilek, STK’ların eksikliklerini; siyasetçilerin arka bahçesi olmaları, kendi aralarında işbirliği yapmamaları, bölgesel yatırımlara fırsat verilmesi, tek cinsiyet üzerinden gidilmesi ve demokratik normlarını geliştirmemeleri olarak sıralarken, fırsatlarını ise; Halk şiddetten kaynaklanan can kayıplarından bıkmıştır, Siyasilerde mental yorgunluk başlamıştır, Türkiye’nin demokrasi birikimi, Türkiye’nin sosyo-ekonomik koşulları, Orta Doğu’da Kürtlerin ön plana çıkması, Adalete güvenin azalması, 2013-2015 çözüm sürecinin eksikliklerine rağmen halk nezdinde olumlu olması olarak belirtti.

Bilek, bu fırsatları değerlendirmek için STK’ların yapması gerekenleri ise; Demokrasi ve barışı gündemde tutmak, STK’ların demokrasi ve barışın inşasında Dünya deneyimlerinden yararlanması, Toplumda, siyasette, medyada barış dili kullanılması, Demokrasi ve barış çalışmaları yapılması (Platform-Meclis gibi), Kadınları ve gençleri demokrasi sürecine katmak, Batı-Doğu arasında barış köprülerini üstlenmek, Etnisitelere (Kürt-Türk v.s.) ortak sorunları olan ekonomi-ekoloji-sosyal hayat üzerinden birliktelikler oluşturmak olarak sıraladı.

Siyasetçilerinde, siyasi partilerinde   demokrasi, adalet ve barışın kalıcı hale getirilmesi için anayasal düzenlemeler yapmaları gerektiğini ifade eden Or.Dr. Ekrem Bilek’in kongredeki konuşmalarının ardından organ seçimlerinde Genel Merkez Yönetim Kuruluna geçildiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN