• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

İKLİM DEĞİŞTİ

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda dünyamızda iklimin değiştiği konusunda neredeyse tam anlamıyla bir mutabakat oluşmuş bulunuyor. Dünyanın her yöresinde bu durumdan dolayı serzenişler  var. İklimin değişmesi ile birlikte birçok yerde tarımsal üretim de alt-üst oluyor.

Siirt’te de iklim değişti ve bu durumu öyle bilimsel verilere göre ispat etmeye gerek yok. Çok basit örneklerle bunu anlatmak mümkün. 5-10 yıl öncesine kadar Nisan’ın 15’ini geride bıraktık mı, ceketleri de çıkartırdık. Belirli bir yaşın üstündekiler hariç o  günlerde hiç kimse ceket giymezdi.Bu yıl neredeyse Mayıs ayının yarısını geride bırakmak üzereyken halen ceket giyiyoruz. Hatta bırakın ceket giymeyi kalorifer veya elektrikli sobaları yakma ihtiyacını hissediyoruz.

Yine o yıllarda Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren damlara çıkma hazırlıkları yapılmaya başlanırdı. Ayın 20’sinden sonra da damlarda yatma sefaları başlardı. Günümüzde dama çıkma imkanı büyük çoğunluğumuz için kalmadı. Kalanlarında bu soğuk ya da en iyimser tanımlamayla serin havada damda yatacak bir durumları yok, insan bir iki günde hastalanır.

Geçmiş yıllarda kış mevsiminde ortalama 9 gün karlı geçerdi. Son yıllarda kar yağışları minimum düzeye inmiş durumda. Artık çok yıllar kar yağışı göz açıp kapanıncaya kadar gerçekleşiyor. Topraklarımız  bitkilerin yetişmesi için ihtiyaç duydukları nemi, yağmur yağışlarından karşılamak zorunda kalıyor. Bu yılı bir istisna olarak bir kenara bırakırsak, yeteri kadar yağmur yağışını da göremiyoruz. Çoğunlukla Mayıs ayının ilk haftasından itibaren Eylül ayının sonlarına kadar geçen süreçte tek bir damla yağmur yağmıyordu ve bunun etkilerini toprakta görüyorduk. Temmuz ve  Ağustos’ta kuruyan topraklar adeta yarılıyorlardı. Her yıl birçok ağacın susuzluktan kuruduklarını görmemiz mümkün oluyordu.

Bu yıl bir istisna, ancak gerçekten bu yıl iyi yağış aldık. Geçenlerde düzenlenen fıstık çalıştayında bir bilim  insanımız bu yıl iki yıla denk gelecek kadar yağmur yağışına maruz kaldığımızı ifade etti. Yine görüştüğümüz birçok çiftçi de bugüne kadar meydana gelen yağışların yeterli olduğunu, bu yağışların bu şekilde devam etmesi halinde artık buğday, mercimek  ve arpa gibi tahılların zarar görmeye başlayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN