• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

İL DIŞINDAN GELEN KAMU GÖREVLİLERİNİN AİLELERİ

Reklam
, 0 Yorum

Doğal olarak bu da nereden çıktı dedirtecek bir konu ama, yılda bir kez de olsa zaman-zaman değindiğim ve bana göre önemli sorunlarımızdan olan bir sorun.

Neden önemli, çünkü il dışından gelen kamu görevlilerinin bir kısmı ailelerini Siirt’e getirmiyorlar. Açık söyleyelim bunun da anlamı bu görevlilerin yarım kapasite ile çalışmaları demektir. Çünkü bu kamu görevlilerinin Arapça deyimde olduğu gibi “aynen iye ıl barra” yani gözleri dışarıdadır. En ufak bir fırsatı kaçırmaz, hemen kendilerini il dışına ve dolayısıyla ailelerinin bulunduğu memlekete atarlar.

İsim veremeden iki örnek vereyim. Birkaç yıl önce 2.5 yıl süreyle ilimizde görev yapan bir il müdürünün ilimizdeki toplam kalış süresini kendisine vekalet eden müdür yardımcısı ile hesapladık. Ne çıktı biliyor musunuz? Toplam 6 ay. 30 ayda 6 ay ilimizde kalarak görev yapmış ve üstelik bu  6 ay bir defada değil de bölük pörçük olarak geçirilmiş süreler. Diğer süreler, rapor, izin , seminer ve benzeri  şeyler bahane olarak öne sürülerek geçirilmiş. Bir anlamda hak edilmeden alınan maaşlar.

Bu şekilde görev yapan bir müdürün bu ile katkısı ne olabilir?  Oysa, bu müdür ailesini buraya getirmiş olsaydı, burada mutlu bir yuvası olsaydı, böyle bir şeyin olmasına imkan olmaz ve müdürün, dolayısıyla kurumun da verimi artardı.

Halen görevde olan bir başka kurum amirimiz var. İstisnasız her on aramamın 5-6’sında il dışında, ya izinli, ya da raporlu. Geçen gün bu durumu Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Murat Erman’la bir sohbette dile getirdik. Kendisi de üniversitede daha önceki yıllarda görev yapmış üst düzey bir akademisyenin durumunu örnek verdi ve bu konuda haklı olduğumu belirtti.

Bu nedenle burada görev yapacak kamu görevlilerinin ailelerinin de yanlarında olması gerekiyor. Bunu derken, elbette güvenlik ve sağlık gibi mücbir nedenlerle gelemeyenleri kast etmiyoruz. Sözümüz hiçbir nedeni olmadığı halde, yalnızca buranın yaşam şartlarını beğenmedikleri için eşlerinin yanına gelmeyenlere.

Bununla ilgili bir önlem alınabilir mi? Demokratik bir ülkede çok zor. Ancak bir ayrıntı gibi gözükmesine rağmen önemli bir konu. Keşke bir şeyler yapılabilse…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN