• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

İL KOORDİNASYON KURULUNUN ARDINDAN (3)

Reklam
, 0 Yorum

İki günden beri 2018 yılı son il koordinasyon kurulunu ele alıyor ve yatırımların gerçekleşme oranlarının düşüklüğünü  ve yatırımlar konusunda resmen sınıfta kaldığımızı anlatmaya çalışıyorum. Bugünde bu konuya devam edeceğiz.

Vali Ali Fuat Atik, zamanında başlanmayan veya gecikilen yatırımlar hakkında yetkililerin bir rapor hazırlamalarını istedi. Hazırlanacak detaylı bir raporda yatırımlara zamanında neden başlanamadığı  veya neden gecikildiği açık ve objektif  bir şekilde belirlenmeli. Bazı sözlerin artık  kelamdan fiile geçmesi gerekiyor. Objektif  bir rapor doğrultusunda gerçekten de hiçbir neden olmaksızın  bu yatırımları geciktiren kamu görevlileri hakkında gerekli işlem yapılmalıdır. Ancak, belirttiğim gibi açık bir şekilde ihmali hatta artık buna ihmal demeyeceğim bu memlekete ihaneti olanlar hakkında gerekli idari işlemler gerçekleştirilmelidir. Bir iki örnek işlem yapıldığı takdirde diğerlerine örnek olur ve ihmalkarlığa bir ölçüde son verilir.

Aksi halde, dün belirttiğim gibi takılmış bir plak ya da temcit pilavı gibi her yıl aynı şeylerle karşılaşacağız. Her yıl sonunda Valiler gerekli uyarıları yapacak ve kurumların yetkilileri gelecek yıl bu duruma düşmeyeceklerini beyan edecekler. Fakat, aynı tas aynı hamam bu durum hep böyle devam edecek. Bizler de hep yatırımların yüksek oranlarda gerçekleşeceği yılları büyük bir özlemle bekleyeceğiz.

Kaldı ki bu olayın nedenleri araştırılacakken, yapılabilecek bir başka şey daha var. Her kurumun geçmiş yıllardaki yatırım performanslarına, yani gerçekleşme oranlarına bakılabilir. İnanıyorum ki bazı kurumların her yıl aynı duruma düştükleri görülecektir. Çünkü bu sorun yalnızca  bu yıla özgü  bir sorun değildir. Bunu alışkanlık haline getiren ve genel anlamda ağır iş yapan kurumlarımız var ve böyle bir araştırma bu kurumları da resmen ortaya çıkaracaktır.

Bu arada Sayın Valimizin  altyapı ve diğer işlemleri tamamlanamayan projelerin yatırım planına alınmaması yönündeki görüşünün bana göre doğuracağı bir başka sıkıntı var. Açık bir şekilde teşhir edilecek olmalarına rağmen yatırımları tamamlamayı beceremeyen kurumlar böyle bir durumda çok rahat edecekler. En azından, o kurum müdürleri il koordinasyon kurulunda bu tür sıkıntılara girmeyecek ve zor durumda kalmayacak. Yani bir anlamda şimdi açıkta görülen çöplerini halının altına süpürme imkanı bulacak ve ayıpları ortaya çıkmayacaktır.

Bu konuya yarınki yazımızda devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN