• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DENİZ EDİP; EĞİTİMDE SÖYLEMDEN EYLEME GEÇİŞ ZAMANI

Reklam
, 0 Yorum

Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, eğitim alanında söylemden eyleme geçme zamanının geldiğini söyledi. Edip, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, 2019/2020 eğitim ve öğretim yılı ilk iki dönem değerlendirmesini yaptı ve bundan sonraki süreçte yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Dört aydan beri Siirt’te görev yaptığını hatırlatan Edip, gerekli gözlemleri yaptığını belirterek artık söylemden eyleme geçme zamanın geldiğini ve tek amaçlarının Siirt’te eğitimin kalitesini yükseltmek olduğunu ifade etti.

Bu eğitim ve öğretim yılının ilk iki döneminde Siirt Eğitim Seferberliği, Siirt Her Yerde Okuyor Projesi, Siirt’te Okuyorum kodlama yapıyorum gibi projeleri hayata geçirdiklerini, Birinci Siirt Eğitim Çalıştayını düzenlediklerini belirten Edip, Eğitim Fakültesi ile imzaladıkları protokol gereği ortak çalışmalar yapacaklarını açıkladı.

Okullarda  yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Edip; “Okullarda sosyal değişiklikler yapacağız ve hesap verilebilir bir eğitim sistemi oluşturmaya çalışacağız. Yeni dönemde yeni eski ve artık miadını doldurmuş olan okul binalarını yıktırarak bunların yerlerine yenilerini yapacağız. İl Merkezi ile Kurtalan ve diğer ilçelerde bu durumda 17 okul tespit ettik ve bunları üç yıllık bir program dahilinde yıktırıp yerlerine yenilerini yapacağız. Her sene 5/6 okulu yıktırıp yerine yenisini yapmayı planlıyoruz.  İlk çalışmayı Endüstri Meslek Lisesinde yapacağız. Bu okulun miadını dolduran binasını yıktırıp yerine modern bir bina yapacağız” dedi.

Okullar arasında kalite farkını ortadan kaldırma ve bu yöndeki algıyı kırmayı amaçladıklarını belirten Edip, “Kenar ve varoş mahalle okullarına pozitif ayırımcılık yapıyoruz. Öğrencilerin belirli okullara kayıt yaptırabilmek için hayali adres arayışlarının önüne geçmek amacıyla varoş okullara pozitif ayırımcılık yaparak Z kütüphaneleri ve beceri tasarım atölyelerini daha çok bu okullara yapıyoruz. İnşallah Nisan ayına kadar 45’i Sancaklar Vakfı, 5 ‘i de bakanlığımız imkanları dahilinde olmak üzere 50 adet atölye, hizmete girecektir. Bilim Sanat Merkezinin eski binasını bilgi evine dönüştüreceğiz ve bu Siirt’te ilk defa yapılacak, iki bölümden oluşacak. İlk bölümde bilgisayarlar, teleskop ve akıl zeka oyunları olacak, robotik kodlama çalışmaları yapılacak. İkinci bölümde ise değerler eğitimi verilecek ve kütüphanesi bulunacak. İnşallah en kısa zamanda Bilgi ve Kültür evi bütün hizmetlere açık olacak bir şekilde hizmete girecek, amacımız her okula bir kütüphane ve bir beceri atölyesi kazandırmaktır dedi.”

Niyetleri ve heyecanları olduğunu belirten Edip, akademik çalışmalar hakkında da bilgi verdi ve bunların bundan sonra daha profesyonel bir şekilde yapılacağını söyledi.Edip, “Niyetimiz var, heyecanımız  var, gayretimiz var. Ancak bunlar Siirt için yetmiyor. Aradaki makas farkının kapanması için daha çok şey yapmak gerekiyor. Buradaki gençlerin eğitimden başka şansları yok ve bu nedenle akademik kariyeri önemsiyoruz. İkinci dönemde her ay 1 ve Mayıs ayında da 3 tane deneme sınavı yapacağız. Bu sınavlar daha profesyonel olarak yapılacaktır. Siirt okullar projemiz var ve bunu da çok önemsiyoruz. Bu proje ile öğretmenlerimize kodlama eğitimi vereceğiz. Onlar da bunu öğrencilerine verecekler. Haziran ayına kadar 50 bin öğrencinin bu eğitimi almalarını tasarlıyoruz. Bunun ardından öğrenciler arasında robot yapma yarışması düzenleyeceğiz. Değerler eğitimini artık uygulamalı hale getireceğiz. Hoşgörüden bahsediyorsak; Siirt hoşgörüyü benimseyecek. Yardımseverlikten bahsediyorsak, çocuk yoksul bir komşusuna bir tas yemeği götürebilmelidir. Çocuk yardımseverlik ve komşuluk duygularına sahip olacaktır diye konuştu.

Edip ’in açış konuşmasının ardından ARGE biriminden Yunus Emre Diriarın, yapılan çalışmalar hakkında sinevizyonla sunum yaptı.

Açıklamaların ardından Edip, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Basın toplantısı toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN