• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DENİZ EDİP’LE  MERAK EDİLEN KONULAR ÜZERİNE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ RÖPORTAJ

Reklam
, 0 Yorum

Haber/Röportaj:Erman CANDER

Bizleri makamında kabul eden Siirt İl Milli Eğitim Müdürü sayın Deniz Edip, 18 yıllık meslek hayatına Türkçe öğretmeni olarak başlamıştır. Konya ve Bitlis’teki görevlerinin yanı sıra 5 yıl boyunca Muş Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini başarıyla yerine getirdikten sonra yaklaşık 1 yıldır Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini devam ettirmektedir.

SİİRT’TEKİ OKULLARI BİNA VE ÖĞRENCİ YOĞUNLUĞU OLARAK YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

Siirt’te okullarda sınıflara düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalamasının altındadır. Fakat okulların yoğunluk açısından dağılımında düzensizlik görülmektedir. Bu düzensizliğin sebebi velilerin taleplerinden ötürü oluşmaktadır. Bazı okullarımızda öğrenci yoğunluğu fazlayken, bazı okullarımızda da boşluklar oluşmaktadır. Bu düzensizliğin önüne geçmek ve dağılımı eşitlemek adına çalışmalar yapmaktayız. Göreve başlamak için geldiğimde gözüme çarpan ilk şey birçok okulumuzun eski yapılar olmasıydı ve bu binaların yenilenmesi için çalışmalar yapmaktayız. Siirt kadim, medeni ve kültürel olarak çok eski bir şehir. Tarihsel olarak burada eğitim çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bu nedenledir ki, Siirt’in eğitim anlamında çok daha iyi yerlerde olması gerektiğine inanıyorum.

OKULLARIN AÇILACAĞI TARİH BELLİ Mİ? SİİRT OLARAK OKULLARIN AÇILACAĞI ZAMAN İÇİN HAZIRLIKLARIMIZ NE AŞAMADA?

Bakanlığın talimatına göre yüz yüze eğitimin yapılacağı tarih 21 Eylül olarak belirlenmiştir. Okulların açılmasıyla ilgili özellikle velilerimizin gönlü bu konuda müsterih olsun. Okula gidecek her öğrenci bizlerin çocuklarıdır. Temizlik ve hijyene çok önem vermekteyiz. Günlük temizlik ve bakımların yanı sıra okullarımızda geniş kapsamlı haftada en az 1 ya da 2 kez temizliklerimiz olacaktır.

PANDEMİ NEDENİYLE SINIF MEVCUTLARINDA BİR DÜZENLEME YAPILACAK MI?

Sınıf mevcutlarıyla ilgili çeşitli düzenlemeler yapılacaktır. Sınıf mevcutları kapasitenin en fazla yarısı dolacak şekilde eğitimlere başlanacak, sosyal mesafeye uygun bir şekilde her sırada sadece 1 öğrenci bulunacak şekilde oturma düzeni oluşturulacaktır. Ders saatlerinin azaltılması, seyreltilmiş eğitim gibi birçok model üzerinde görüş alışverişlerimiz devam etmektedir.

PANDEMİ YENİ OKUMA YAZMA ÖĞRENEN ÖĞRENCİLERİ NASIL ETKİLEDİ? BU ÖĞRENCİLER İÇİN TELAFİ EĞİTİMLERİ YAPILACAK MI?

Şüphesiz ki bu dönemden en fazla etkilenenler arasında 1. sınıf öğrencileri yer almaktadır. En iyi eğitim sınıflarda ve sınıf ortamında verilmektedir. Eğitim karşılıklı iletişimle olur. Öğrenci sınıfta sosyalleşecek, okul bahçesinde koşacak, oynayacak, arkadaşlarıyla sosyalleşerek gelişecektir. Eğitimlerin eksik kalmaması için birçok çalışmamız var fakat hiç bir seçenek normal eğitimin yerini alamaz. Bu nedenle bu olağanüstü dönemi geride bırakmak için, dışarıdayken sosyal mesafe kurallarına uymaya, maske takmaya ve hijyen kurallarına uymalarına vatandaşlarımızın özellikle dikkat etmelerini istirham ediyorum.

PANDEMİ SINAVLARA GİRECEK OLAN 8. VE 12. SINIFLARI NASIL ETKİLEDİ?

Sınavlara giren 8. ve 12. Sınıflar bu dönemden olumsuz etkilendiler, fakat bu olumsuzluklardan minimum etkilenmeleri için sınavlarda gördükleri derslerden yani ilk dönem derslerinden sorumlu tutuldular ve mağdur edilmemeleri sağlandı.

Bakanlık görüşüne göre mevcut tablonun dışında bir olumsuzluk gerçekleşmesi ile karşılaşılması durumunda 21 Eyül’de öncelikle sınava girecek olan 8 ve 12. sınıfların eğitimlerine başlanacaktır. Ayrıca okula yeni başlayacak olan 1. sınıfların yanı sıra geçen sene pandemiden etkilenen yeni okula başlayanların yani 2. sınıfların eğitimine öncelik verilecektir.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM EKSİKLİKLERİNİ GİDERMEK İÇİN NE GİBİ ÇALIŞMALAR YAPILDI?

8.ve 12. sınıflar sınavlara hazırlandığından, bu dönemde interneti olmayan veya kaynak sıkıntısı yaşayan öğrenciler için soru kitapçıkları oluşturduk ve her hafta soru ve denemeler ulaştırdık. Uzaktan eğitim için hem bakanlık nezdinde çalışmalar yapıldı hem de bizler ilimiz özelinde çalışmalar yaptık. Siirt il geneli ve ilçeleri de dahil olmak üzere televizyon, tablet, bilgisayar, internet durumlarıyla ilgili araştırmalar yaptık. Kaç öğrenci EBA TV’ye ulaşamıyor diye istatistikler çıkarıldı. Bilindiği gibi EBA TV üzerinden öğrencilere ulaşmaya çalıştık. e-dergi çıkararak öğrencilerin öğrenmesine ve eğlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirildi.

EĞİTİMDE EKSİK KALINAN KONULAR İÇİN TELAFİ YAPILACAK MI?

Telafi eğitimleri öncelikle uzaktan eğitimle desteklenecek daha sonra öğrencilerin eksik kaldıkları yerde yüz yüze eğitimle tamamlanacak. Eğer bir eksik varsa önce bu eksiklik giderilecek daha sonra yeni konulara geçilecektir.

GELEN DUYUMLARA GÖRE VELİLER İLK HAFTA YA DA İLK AY TEDBİREN ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMEMEYİ DÜŞÜNDÜKLERİNİ BELİRTMEKTELER.  BU KONUYLA İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Velilerin kaygılarını anlıyorum ama biz okulları açmayı düşünüyoruz. Çocuklarımız şu anda zaten evde sıkılmakta ve kendilerini sokaklarda, parklarda görmekteyiz. Emin olunsun ki, okullarımız dışarıdan çok daha temiz, hijyenik ve güvenli olacaktır. Çocuğun eğitiminin çok önemli olduğunu bilsinler, gerekli tedbirler fazlasıyla alınacak, maske dağıtımı düzenli olarak yapılacaktır.

ANAOKULU KAYITLARINDA BİR ÜCRET TALEP EDİLİYOR MU?  EDİLİYORSA BU ÜCRETLER STANDART OLARAK MI UYGULANMAKTADIR?

Anaokullarında kayıt ücretsizdir. Fakat Anaokullarının aidat toplama izinleri bulunmaktadır. Bunun rakamı Anaokulu müdürleri, Anaokulu öğretmenlerinin görüşleri ile belirlenmektedir. Rakamla ilgili belirli bir durum bulunmamakla birlikte farklılıklar oluşabilir. Bu tutarlar makul seviyelerde tutulmaktadır ve tamamı öğrencilerimizin kırtasiye ve eğitim harcamalarına gitmektedir. Okullara ve mahallelere göre tutarda değişiklik görülse de durumu olmayan velilerden bu tutarlar talep edilmemektedir. Son olarak biz bakanlık ile her hafta görüş alışverişi içerisindeyiz. Bu durum alışıla gelmiş ya da daha önce yaşanmış bir durum değil. Bakanlık bize her türlü desteği veriyor. Bizde herkesin çabasıyla bu dönemi sıkıntısız bir şekilde aşacağımıza inanıyoruz.

İl Milli Eğitim Müdürü sayın Deniz Edip’e, bizi ağırladıkları ve sorularımızı içtenlikle cevaplandırdıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN