• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

ILISU BARAJINDA SU TUTMA TESTLERİ

Reklam
, 0 Yorum

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli halkası olduğu belirtilen Ilısu Barajının hizmete sunulması çalışmasında sona gelindiği, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamalardan öğrenildi. Açıklamada; barajda su tutma testlerinin başladığını belirten DSİ yetkilileri, baraj rezervuarında can ve mal kayıplarına karşı vatandaşların dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Ülkemizin Atatürk Barajından sonra ikinci büyük barajı olduğu ifade edilen barajın 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip bulunduğu ve HES ile birlikte ülke ekonomisine yılda yaklaşık 412 milyon dolar katkı sunmasının hedeflendiği vurgulanmıştı.

Baraj suları altında kalacak yerleşim alanlarının büyük bölümü illimiz sınırı içinde yer alıyor ve arazileri istimlak edilmiş olan bazı köylü vatandaşlarımız, baraj alanında yapılması zaruret arz eden yolların yapımına devam edildiğini belirtiyorlar. Hasankeyf’teki tarihi eserleri korumak gayesiyle kod farkının aşağılara çekilmesi sonucu, arazileri baraj sularının kenarında kalan vatandaşlarımızın, sulu ziraat yapmak için şimdiden kolları sıvadıkları, edindiğim bilgiler arasında derken, uzun yıllardır yapımı devam eden barajın su toplama aşamasına gelmesinin memnuniyet verici olduğunu da vurgulamak isterim.

Hasankeyf’teki tarihi eserleri bahane ederekten baraj yapımını durdurma hevesi taşıyanlar vardı ve bu heveslerin boşa çıkarılmış olmasına sevinmemek mümkün değildir. Tarihi eserlerin yok edilmesine karşıyım ama bu konuda azami duyarlılık gösterilmek suretiyle önemli bir hizmetin uzun yıllar sonra tamamlanma aşamasına getirilmiş olması gerçekten bir başarıdır ve Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek açısından 2010 yılından itibaren seferber edilen gayretleri takdir etmemek, haksızlık olur diye düşünüyorum.

Barajın hizmete girmesiyle birlikte sulu ziraatın yaygın şekilde yapılabilmesi için de şimdiden gereken hazırlıkların yapılmasını temenni ederek su tutma testlerinin başarılı olmasını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN