• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ILISU’DA GEÇ KALDIĞIMIZIN TESCİLİ

Reklam
, 0 Yorum

Yıllardan beri Ilısu Barajının inşaatının ilerlediğine dikkat çekerek., daha su toplanmadan önce il olarak gerekli hazırlıkları yapmamız gerektiğini yazdım durdum. Hatta il olarak bu çalışmaları yürütmek üzere bir komisyon veya bir kurul oluşturulmasını önererek, aksi halde çok geç kalacağımızı vurguladım.

Ama daha önce  “Zaman Beni Haklı Çıkardı”  başlığı altında yazdığım makalede belirttiğim gibi  maalesef ne ilgili kamu kurumlarından, ne siyasetçilerimizden ve ne de bu konuyla ilgilenmesi gereken sivil toplum örgütlerinden bir ses seda çıkmadı. Günler birbirini kovaladı, inşaat ilerledi ve nihayet barajda su toplanmaya başlandı. Kısa bir sürede de sular yanı başımıza kadar geldi ve Sağlarca Köprüsü sular altında kaldı, Gernave Kaplıcası ise gün sayıyor.

Şimdi, adeta başımızı iki elimizin arasına koyarak; ne yapacağımızı, gelen sorunlarla nasıl baş ederek bu yeni durumdan nasıl yararlanabileceğimizi düşünmeye başladık. İlk etapta karşımıza çıkan ulaşım sorununu nasıl çözeceğimizin telaşı içerisindeyiz. Köprü ile birlikte yolun önemli bir bölümü sular altında kaldığı için onlarca köyün ve Hesta Kaplıcasının ulaşımı kesildi. Su üzerinden ulaşım vatandaşların getirdiği teknelerle iskele olmadan sağlanmaya çalışılıyor.

Şimdi yapılacak köprü ile kurulması gereken iskelelerin nerede kurulması gerektiğini tartışıyoruz ve daha uzun bir süre düşüneceğiz. “İskeleler yok şurada, yok burada kurulsunlar diye tartışacağız. Ardından ihale ve inşaat faslı derken böylece birkaç yıl daha geçirmiş olacağız.

Daha şimdiden ortaya çıkan ve çözümü zamanla sınırlı olan bir konuda Gernave’deki yetişkin ağaçlar. Çoğu çam ağacının çeşitlerinden oluşan bu ağaçlar ortalama 20 yıllık ağaçlar. Vali Nuri Okutan’ın önerisiyle vali yardımcısı rahmetli Taceddin Özeren’in gözetiminde çok yıllık fidanlar olarak dikilen bu ağaçlar uygun ortamın ve iyi bakımın etkisiyle bugün çok güzel yetişkin birer ağaç haline gelmişler. Tahminime göre sayıları yüzü bulan bu ağaçların gerçekten kurtarılması gerekiyor.  Günümüz teknolojisinde bu ağaçları, ağaç sökme makineleri ile sökmek çok da zor bir şey değildir. Zor olan sökülmeleri değil, yenilerinin bu hale gelebilmeleri için yıllarca beklemektir.

Yukarıda belirttiğim iki konu, Ilısu Barajı nedeniyle oluşan yeni durumumuzda karşılaştığımız iki sorun. Bakalım önümüzdeki zaman sürecinde daha başka ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Umarım kalmayız ama kalacağımız kesin gibi. Çünkü şimdiye kadar ciddi bir hazırlık yapmadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN