• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

ILISU’DA SU TUTULMASI BU YIL GERÇEKLEŞMEDİ

Reklam
, 0 Yorum

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli halkası olan Ilısu Barajında su tutulmasının geçen Haziran ayında başlayacağı belirtilmişti ama, gerçekleşmedi ve bu konudaki beklentinin seneye sarkmış olduğu anlaşılıyor.

Ülkemizin dolgu bakımından 2’nci, kurulu güç bakımından 4’üncü büyük barajı olan Ilısu Barajının başta Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin ve Şırnak olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kalkınmasına katkı sağlaması, üretilecek elektrik enerjisinin de her yıl ekonomiye yaklaşık 1,5 milyar TL kazandırması bekleniyor. Barajda bu yıl su toplanmamasının nedeni herhangi bir açıklama yapılmadığından bilinmiyor ama gecikmenin, küçümsenmeyecek bir ekonomik kayba yol açtığı gerçeği gözden kaçmamaktadır.

Edindiğim bilgiye göre baraj etrafındaki köylerin ulaşımını sağlamak gayesiyle yeni asfalt yollar yapılmış ve bu yolların geçtiği yörelerde bazı hak sahipleri bilgilendirilmemiş, kendilerine istimlak bedeli ödenmemiştir. Elektrik enerjisi yanı sıra sulu tarım yapılmasına imkan tanıyacak olan Ilısu Barajında su toplama beklentisinin önümüzdeki yıl gerçekleşeceğine muhakkak gözüyle bakılıyorsa da, yaşanan gecikmeler nedeniyle yine de acaba yine gecikme yaşanır mı düşüncesini çağrıştırmaktadır.

Ilısu Barajının suları altında kalacak olan yerleşim alanlarının büyük bölümü Siirt sınırları içerisinde yer almaktadır derken bir kez daha ilmimizin “Barajlar şehri” olarak ifade edilmesine rağmen, böyle bir zenginlikten halen yararlandırılmamış olmamızın üzüntü uyandırdığını da belirtmek isterim. Petrol, kömür ve buna benzer zenginliklerin elde edildiği illerin Özel İdare ve Belediyeleri söz konusu zenginliklerden istifade ettirilirlerken, ilimizde yaşama geçirilen barajların zenginliğinden yararlandırılmasına yönelik bir girişim yapılmaması, haklı olarak halkımızın üzüntüsüne yol açmaktadır. Bu zenginlikten direkt olarak halkımızın yararlandırılabileceklerini ve bunun ilimizdeki elektrik enerjisini çok daha düşük fiyatla halka verme şeklinde olabileceğini belirterek, bu konuda gereken girişimin gecikmesiz olarak yapılması temennisini, halkımızın da duygularına tercüman olarak yineliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN