• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

İMAM HATİP LİSELERİ

Reklam
, 0 Yorum

İmam Hatip Liseleri Türkiye’nin dört bir yanında mantar gibi biterken, bu oluşuma karşı yer-yer tepkiler olduğu medyaya intikal eden haberlerden anlaşılıyor. Nitekim, Türkiye genelinde (Okulumu geri istiyorum!) eylemleriyle, okullarının imam hatibe dönüştürülmesine karşı çıkan veliler ve öğrenciler var!

İmam Hatip Okulları Türkiye için bir ihtiyaç mı! Elbette, normal şartlar altında imam hatip okullarına da ihtiyaç vardır. Amma, her şeyin fazlası, fazladır.  Paranın fazlası bile insanları bozar!

Bu bakımdan, İmam Hatip okullarının sayıları, da ihtiyaca göre sınırlandırılarak, imam-hatip enflasyona yol açılmamalıdır. İmam hatip okulları için ihtiyaç duyulan alanlar bellidir. Camilerin din görevlileri ve okulların Din kültürü öğretmenlerine duyulan ihtiyaç kadar mezun verecek sayıda olmaları gerekir. Diyanet ve milli Eğitim teşkilatı, her yıl kaç yıl imam hatip, kaç din kültürü öğretmeni alacaksa, imam hatiplerden mezun olacak öğrenci sayısının da buna paralel olması lazım. Hadi, yüzde 20, yüzde 30 fazlalığı olsun. Bu sayının fazlası, fazladır. İmam hatip enflasyonudur.

İmam hatip okulu enflasyonu yanında, Türkiye’de cami ve mescit enflasyonu da vardır. Şehrimizden örnek verirsek, aynı sokak içinde ve 3-5 bin metrekarelik alanda 2-3 mescit bulunmaktadır. Çoğunun da cemaati genelde imam, müezzin ve 2-3 kişilik yöre halkından ibarettir. Oysa cami ve mescit sayısının da, cemaat sayısına orantılı olması gerekir. Cami sayısının çokluğu değil, cemaat sayısının yüksekliği tercih sebebi olmalıdır. Hele Cuma günlerine özel Cuma namazlarının mümkün olsa tek camide kılınması efdaldir. Cemaatin durumuna göre ve ancak ihtiyaç duyulduğu kadar Cuma namazı kıldırılacak camilerin sayısı arttırılabilir. Bir camii dolmuyorsa, Cuma namazı için ikinci bir camiin devreye girmesi dinen de, aklen de doğru değildir!

Biz zannediyoruz ki, imam hatip okulları ile camilerin sayıları artıkça, dinin ve dindarların kalitesi artacak. Oya, durum hiç de öyle değil. Herkes imam olursa, kim cemaat olacak! Her imam hatip okulu mezunu, kendisini imam-hatip olmuş vehmederse, imamet mevkiine kimi geçireceğiz! Din adamlarının, kalitelisini yetiştirmek gerekir. İmam Hatip Okullarına medreseciler (İmam Hatap = Odun imam) okulu derlerdi. Böylece, imam hatipten din adamı çıkmayacağını vurgulamak isterlerdi! Tabii, bu da yanlış!

Şehrimizde yaşanmış bir anekdotu naklederek, konuya nokta koyalım.

Anekdot şu: Köydeki davet yerinde, çok sayıda medrese hocası bir araya gelmişti. Namaz vakti, davet sahibi, medrese hocalarına şöyle bir bakmış. Kime imamlık teklif etse, diğer medrese hocalarını gücendirmekten çekinerek, işe espri katarak söylenmiş:

-Maşallah öylesine muhterem ve hepsi de allame hocalar bir aradasınız ki, kimin imam olması gerekeceğine karar vermek zor. Amma, dinimizde bir kural var. İmamlığa kifayet yönünden şartlar eşit olursa, imamlık, hanımı en güzel olanın hakkıdır. Şu halde, hanımı en güzel olan, buyursun imam olsun!

Kurulan bunca imam hatip okulları mezunlar vermeğe başlayınca, benzeri davetlerde de herhalde (hanımı en güzel olan buyursun, imam olsun!) denilmeğe başlanacak!

Evet, her şeyin fazlası gibi, imam hatip liselerinin ihtiyaç fazlası da fazladır. Biraz teknik liselere yönelsek  de sanayinin tesisi için gerekli ara eleman sorunu halledilirse, daha iyi olmaz mı!

Hem, çocuklarını imam hatip liselerine yazdırmak isteyen velilerin sayıları oldukça az. LYS sınavlarının sonuçları açıklansın asıl kıyamet o zaman kopacak!

ANEKDOT

Camiin hocası, vaiz verirken cemaate çocuklarını imam hatip liselerine kaydetmelerini ısrarla tavsiye ediyormuş. İmamın telkinlerine uyan cami cemaatlerinden biri götürmüş, gerçekten çok çalışkan oğlunun kaydını imam hatip lisesine yaptırmış.

Bir de öğrenmiş ki, imam hatip lisesini tavsiye eden hoca kendi oğlunu Anadolu lisesini kaydetmiş.

Hocaya kızgın bir edayla sormuş:

-Sen bize çocuklarınızı imam hatibe kaydedin diyorsun, kendi oğlunu Anadolu lisesine kaydediyorsun, bu nasıl iş.

Hoca, sözüm ona işi şakaya vurmuş:

-Sen (hocanın dediğini yap, yaptığını yapma) sözünü hiç duymadın mı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN