• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DE YAVAŞLAMA YAŞANIYOR

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde işsizliğin lokomotifi olarak ifade edilen inşaat sektöründe de ülke geneli bir yavaşlama var ve bu yavaşlamanın aşılabilmesi için kullandırılmakta olan konut kredilerinin aşağılara çekilmesi gerekiyor ama, banka faizlerini yükselten bankaların bu beklenti doğrultusunda bir düşüş sağlamayı düşünmediklerini dile getiren gerçek ihtiyaç sahipleri “Daha önceleri inşa edilen toplu konutlar kısa zamanda alıcı buluyordu ve alıcılar sadece konuta ihtiyaç duyanlar değildi. Bazı vatandaşlarımız, ellerindeki fazla parayı değerlendirmek için konutlardan ediniyorlardı ve bir araştırma yapıldığında alınan konutların çoğunun kiraya verildikleri saptanmış olacak… Konuta gerçekten ihtiyaçları olan vatandaşlarımıza gelince; yüksek maaşı, ya da 2  maaş sahibi olmayan vatandaşlarımızın kira öder gibi ev sahibi olma şansları yoktu. Hele-hele liramızın yabancı paralar karşısında eridikten ve zorunlu ihtiyaç kalemlerine zam geldikten sonra satın alma gücünü büyük ölçüde yitirenlerin, artık konut almayı düşünmeleri söz konusu değildir… İmkanı olanlar da şimdilik konuta yatırım yapmaya cesaret edemiyorlar..” diye görüş belirtiyorlar.

Şüphesiz, işsizliği aşağılara çekebilmek için sadece inşaat sektörünü ayakta tutmak yetmez. Şayet yetmiş olsaydı, ekonomik zorluklar içine girmezden önceki dönemde işsizliğin azaldığına tanık olunacaktı ve olunmaması, bu görüşü teyit etmektedir. İnşaat sektörünün birçok meslek erbabına ekmek kapısı araladığı gerçeğine bakıldığında, sektördeki yavaşlamanın işsizliği daha da büyüteceğine muhakkak gözüyle bakılıyor.

Piyasadaki durgunluk devam ederken esnafımıza verilecek olan düşük faizli kredilerden bahsediliyor. Şunu belirtmek gerekir ki, halkımızın satın alma gücü iyileştirilmedikçe, düşük faizli krediler de piyasalardaki durgunluğu gidermeyecektir. Çoğu olumsuzluğun aşılabilmesinde en önemli etken halkımızın satın alma gücünü iyileştirmektir ama bu önemli beklentide büyük çoğunluk umduğunu bulmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN