• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

İNSAN CANI, 20 YIL BOYUNCA RİSK ALTINDA TUTULMAMALI!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin yaşadığı sorun ve sıkıntılar yanı sıra her noktasında deprem riski taşıyor olması, büyük bir talihsizliktir ve zaman-zaman bazı yörelerimizde varlığını hissettiren afetin ayak sesleri halkımızı ürkütüyor, endişelendiriyor.  Hiçbir şey insan canı kadar önemli olmadığına göre, vatandaşlarımızın Allah korusun herhangi bir yerde deprem afetini yaşamak durumunda kalabilecekleri göz önünde bulundurularak, yaşamını yitirecek insan sayısının asgari düzeyde kalmasını sağlayacak önlemleri almak, öncelik arz etmiyor mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’un, Türkiye’de yenilenmesi gereken 6.7 milyon konut olduğunun altını çizerken, söz konusu konutlardan yılda 300 bininin dönüştürüleceğine vurgu yapması, “İnsan canı bu kadar ucuz mu?..” diye düşündürmektedir. Yenilenmesi gereken konut sayısının belki de daha çok olabileceği ihtimalini bir kenara itsek bile, yılda 300 bin konutu dönüştürme hedefi içinde 20 yılı aşkın bir zamana ihtiyaç vardır ve meydana gelen depremlerde ölüm sayısının yüksek olması nedeni; binaların depreme dayanıksızlığı diye ifade edilirken, yenilenmesi gereken binalar için 20 yıllık bir süre biçilmesi, vatandaşımızın yaşamını riske atmak anlamına gelmez mi?

Toplanmakta olan “Deprem vergisinin” amacında kullanılması yanı sıra, birçok harcama kaleminden kısarak depreme dayanıklı olmayan konutları bir an önce depreme dayanıklı konuma taşımak gerekmektedir ve bu gereklilik, artık mutlaka dikkate alınmalıdır. Risk taşıyan konutların bulunduğu alanlara hangi hizmet getirilirse getirilsin anlamsızdır. Bir deprem afeti yaşandığında gerçekleştirilmiş olan hizmetler de yaşamlarını yitiren insanlarımız gibi yok olurlar ve bu gerçeğin aksi iddia edilemez.

Her alandaki savurganlıkları, lüks harcamaları bir kenara iterek ve bazı hizmetlerden de feragat ederek, depreme dayanıklı olmayan binaların bir an önce yenileme hedefi güdülmelidir ve bunun yapılmaması insanımız hayatına önem verilmediği algısını daha da büyütecektir diyerek tüm yetkililerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN