• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

İNSAN YAŞAMI, HER ŞEYDEN ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR!..

Reklam
, 0 Yorum

Her noktasında deprem riski taşıyan ülkemizin ilerde büyük bir deprem felaketi yaşayabileceğine çekilen dikkatlere rağmen, Allah korusun olası bir depremde yaşanacak can kaybının en az sayıda kalması için depreme dayanıklı olmayan konutların bir an önce depreme dayanıklı konuma getirilmesinin öncelikli bir sorun olarak telakki edilmediği, böyle bir beklentinin ancak 15 yıla yayılmak suretiyle hedefine ulaştırılabileceğine yönelik yapılan açıklamalardan bilinmekte ve bu duyarsızlık haklı olarak insan yaşamına gereken önemin verilmediğini düşünenleri üzmektedir.

Elazığ ilimizin merkez üssü Sivrice’de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem nedeniyle önemli konuya bir kere daha eğilmeyi görev addettim. Depremde ölen ve yaralanan olmadığı açıklaması memnuniyet uyandırırken, depremde daha çok ölüme yol açtığı kesin olan depreme dayanıksız konutların bir an önce dayanıklı konuma getirilmelerini her şeyden daha çok önemsenmiyor olmasına da sağduyu sahibi yurttaşlarımız “İnsan yaşamını riske atacak önemli bir sorunumuz varken bu soruna bir an önce çözüm üretilmemesi derin üzüntüye yol açan bir gaflettir…” görüşüne ağırlık kazandırmıştır.

Depreme dayanıklı olmayan hanelerin bulunduğu yörelerde yollar asfaltlanır ve yakınlarında yemyeşil çocuk parkları bezenir, benzer hizmetler gerçekleştirilirse, insan yaşamının risk taşıyor olması nedeniyle hiçbir anlam taşımaz ve bu görüşün aksi savunulamaz. Önce can güvenliği sağlanacak, ondan sonra güzel hizmetler icra edilecek ki ilerde olası bir deprem afeti yaşandığında canlarımızın yanı sıra sevindiren hizmetler de kalıcı olma vasfını taşısınlar.

Bazı deprem uzmanlarına göre, ülkemizin ilerde arzulanmayan bir deprem felaketi yaşaması endişesi söz konusudur ve bu endişenin 16 milyon nüfuslu İstanbul’umuzda yaşanması ihtimali yüksektir. Bu ilimizde çok sayıda depreme dayanıklı olmayan konutlar bulunduğu da yapılan açıklamalardan bilinmektedir. İlimiz Siirt’in bile birinci deprem bölgesinde yer aldığı dile getirildiğinden, yüce Rabbimizin tüm ülkemizi bu afetten koruması niyazında bulunurken, deprem afetinin yaşandığı diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yaşanacak afetin en az can ve ekonomik kayıpla atlatılmasına yönelik önlemlere öncelik tanınması gerektiğini bir kere daha ilgililere hatırlatmak isterim. Bu düşünceler içinde depreme dayanıklı olmayan konutların bir an önce dayanıklı konuma getirilmeleri şarttır diyor ve Elazığ’da 5.2 büyüklüğünde deprem afetini yaşayan kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN