• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

İNSANCA YAŞAM ALANINDAKİ SIKINTININ BİR GÖSTERGESİ

Reklam
, 0 Yorum

Ekonomik alandaki sıkıntının aşılmasına yönelik alındığı açıklanan önlemlerin nasıl bir sonuç vereceğini, ancak bir müddet sonra anlayabileceğiz derken, halkımızın insanca yaşam koşulları bağlamında karşı karşıya kaldığı sıkıntının bir göstergesinden de söz etmek isterim.

Piyasadaki durgunluk, ekonomideki olumsuzluğun sonucudur ve halkımızın insanca yaşam koşullarını iyileştirmedikçe, bu durgunluğu söz konusu olmaktan çıkarmak mümkün değildir. Kimi zaman esnafa faizsiz, ya da düşük faizli kredi verilmesi; piyasadaki kesatlığı giderecek gerçekçi bir önlem değildir ve günümüze dek bu uygulamanın arzu edilen sonucu vermediği gün ışığındadır. Esnafımız; faizsiz, ya da düşük faizli kredilerle kendi branşlarında dükkanlarındaki boş rafları doldursalar da satın alma gücünü daha da yitiren vatandaşa satış yapamayacağından içinde bulunduğu kesatlığı aşamayacak ve banka kredilerini ödeme günü geldiğinde aldığı faizsiz krediyi bile ödemede zorlanacak, belki de kredi kullandığına pişmanlık duyacaktır.

Piyasa kesatlığına son verilebilmesi için insanca yaşam koşullarını iyileştirmenin dışında gerçekçi bir önlem söz konusu değildir ve halkımız son yıllarda arzuladığı koşulların iyileştirilmesini beklerken, satın alma gücünü adeta daha da yitirmek durumunda bırakılmıştır. Bu olumsuzluğun nedenlerinden biri çoğu ailenin işsiz evlatlarının bulunması ve yine çoğu ailenin ücret dengesizliğinin mağduriyetinden kurtarılmamalarıdır. Ücret artışlarının yüzde üzerinden yapılması “Çok alana çok, az alana azı” öngören bir uygulamadır ve sosyal adaletle bağdaşmayan bu uygulamaya son verileceği vaatleri, bir türlü yerine getirilmemektedir.

İnsanca yaşam hakkının sadece kendilerine ait olduğu zihniyetiyle hareket eden karar verici zevatın, bu önemli konuda vicdanlarının sesini duymaya gerek görmediklerini söylemek, kendilerine haksızlık olmaz. Bu ülkede yaşayan her bireyimizin insanca yaşam koşullarına  kavuşmak istemesi en doğal hakkıdır ve bu hakkın kendisinden esirgenmesi, haksız bir tasarruf olduğundan tepki toplamaktadır. Milli gelir dağılımının en önemli halkasını teşkil eden ücret dengesizliği giderilmedikçe, piyasanın kalıcı bir hareketliliğe kavuşması mümkün değildir ve bu olumsuzluk,  nefrete dönüşen tepkiyi daha da tırmandıracaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN