• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

İNSANLARIN MUKADDESATINA HAKARET EDİLMEZ!

Reklam
, 0 Yorum

İnsanların mukaddesatlarına küfredilmemesi, dinimizin emridir. Çünkü bir Müslüman, başka dinden birinin, hatta bir ataistin bile mukaddes bildiklerine küfrederse, mukabele görebilir. Yezidiler önünde, Şeytana küfretmek bile, bu açıdan sakıncalıdır!

Her dinin, her insanın mukaddesatı kendisine göredir. Müslümanlar açısından Yüce Allah ile ilgili, din yönünden pâk ve temiz bulunan manevî büyüklüğü kazanan şeylere Mukaddesat (Kutsal şeyler) denir.

Yüce Allah mukaddes olduğu gibi, onun bütün isimleri de mukaddestir. Öyle ki, bir yüce ismi de “Kuddüs”dür. Yüce Allah’ın kitabları, Peygamberleri ve velileri de birer kudsiyet kazanmışlardır. İslâm ibadetleri birer mukaddes görevdir. İslâm mabetleri de mukaddes ve mübarek yerlerdir.

Biz müslümanlar, bütün mukaddes varlıklara son derece saygı ve hürmet göstermekle mükellefiz. Mukaddesata saygı ve hürmet etmeyen kimse, ruhu sönmeye başlamış, yüksek duygulardan yoksun kalmış, gaflet içine düşmüş bir insan demektir. İnsanlık değerini kaybetmiş olur.

Müslümanlar olarak, bizlerin mukaddeslerimiz olması gibi, diğer din saliklerinin de mukaddesleri vardır. Onlara, elbette saygı duymak durumunda değiliz. Ancak ve bilhassa onlara bağlı olanların yanlarında, açık bir şekilde küfretmemiz, onların da bizim mukaddeslerimize küfretmelerine yol açabilir. Kendine rehber olarak Karl Marks’ı, Lenin’i, Mao’yu rehber edinmiş biri yanında, bunlara küfrederseniz, aynıyle, ona küfretmiş gibi olursunuz! Yezidi’nin yanında, Şeytan’a küfretmek, o Yezidi’ye küfretmekle eş değerdir. Hindistan’da ineğe tapanlar vardır. Onların yanında bile, ineğe hakaret etmek fitneye sebep olacağından tehlikelidir. Fitnelere yol açacak işlerden kaçınmak gerekir.

Bu bakımdan diyoruz ki, benimsemiyor olsak bile insanlar olarak birbirimizin mukaddesatlarına hakaret etmeyelim. Birbirimizin düşüncelerine saygı duymasak bile, tahammül etmeyi öğrenelim!

İnsanlar, birbirlerinin mukaddesatlarına saygısızlık etmesinler ki, fitnelere yol açılmasın!  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN