• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

İŞBİRLİĞİ SONUÇ GETİRİR

Reklam
, 0 Yorum

İlimizde kalkınma konusunda  yeteri kadar yol alamamamızın elbette birçok önemli nedeni vardır. Bunlar tek-tek sıralandığı takdirde klasörleri doldurur. Bana göre bunların en önemlilerinden bir tanesi de gerek kamu kurumları ve gerekse  kamu kurumları  ile yasal olarak kurulmaları zorunlu olan mesleki kuruluşlarla  diğer sivil toplum örgütleri arasında yeteri kadar bir işbirliği ve koordinasyonun kurulamamış olmasıdır.

Çoğu zaman bir kurum, bir projenin yapımını üstlendiği zaman ona destek vermek zorunda olan diğer kurumlar sırt çevirir. Bu mesleki kuruluşlar ve diğer STK’lar içinde geçerli bir durumdur. Bir kurum diğer kurumu desteklemekten kaçınıyor ve işbirliğine gidilmiyor. Oysa işbirliğine gidildiği takdirde, çok daha güzel sonuçlar alınabileceği ortadadır.

İşte güzel bir örnek; Siirt Üniversitesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün işbirliği GAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteğini sağladı ve ilimizde ilk defa tıbbi aromatik bitkilerin tarımına başlandı. Dünyada 110 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan tıbbi aromatik bitkiler pazarından ülke ve il olarak bir pay almayı hedefleyen bir proje başlatılmış. Bu önemli projede maddi desteğin ilimizin bugüne kadar hak ettiği payı alamadığı GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığından sağlanmış olmasının ayrı bir önemi var.

Halen devam eden proje kapsamında ilimizin yabancı olduğu lavanta  ile hepimizin yakından bildiği ada çayı, kekik, dağ çayı ile helva ve sabun yapımında kullanılan çöven tarımı başlatılmış.  Projeden alınan ilk sonuçlar çok olumlu ve gelecek adına çok umut verici. Bunlardan kekik, ada çayı ve çöğen doğada kendiliğinden yetişiyordu, şimdi kültür tarımı yapılacak.

Bu olumlu sonuçtan yola çıkılarak ilk etapta gelecek yıl lavanta çiçeği tarımına 350 bin TL’lik bir ödenek ayrılmış. Diğer bitkilere yönelik çalışmalarda gerçekleştirilecek ve ilimiz inşallah tıbbı aromatik bitkilerin tarımı konusunda fıstık gibi ayrı bir konuma sahip olacak.

Bu projede emeği geçen Üniversite  ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerini rektör Prof. Dr. Erman ile Tarım İl Müdürü Ergün Demirhan’ın şahsında  kutluyorum. En büyük pay da  işin mutfak kısmında bulunan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Özrenk ile öğretim üyeleri Dr. Doğan Arslan, Dr. Hüseyin  Arslan ve Dr. Önder Volkan Bayraktar ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün teknik elemanlarının.

Gerçekten çiftçimizin gelir düzeyinin yükseltilmesi konusunda önemli bir çalışma gerçekleştiriyorlar. En azından ufuk açıcı ve artık klasik tarım ürünleri olan buğday, mercimek ve arpa gibi bitkilerin dışında diğer bitkilerin de tarımının yapılabileceğini uygulamalı olarak gösteriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN