• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

İŞİ EHLİNE VERMEK!

Reklam
, 0 Yorum

Ele alınan işlerin sağlıklı şekilde yerine getirilebilmesi, o işleri yüklenmiş olanların “işin ehli” olmaları ile mümkündür ve bu nedenle özellikle toplumu ilgilendiren görevlere atananların “işin ehli”, başka bir deyişle o işi yapabilecek yeteneğe sahip olmaları hedeflenmelidir. Bu önemli konuda gereken duyarlılığın gösterilmemesi durumunda, yani işlerin liyakat sahiplerine tevdi edilmemesi halinde, topluma büyük zarar veren sonuçlar meydana gelir.

Ülkemizde karşı karşıya kalınan sıkıntıların çok yönlü nedenleri vardır ve bu nedenlerden birinin de; başkalarının taşıdığı görüş gibi; işi ehline verme noktasında gereken duyarlılığın gösterilmemesidir sanırım. Her dönemde yaşanmakta olan duyarsızlığın son zamanlarda tırmanışa geçtiği görüşlerinin paylaşılıyor olması, elbet önemli talihsizliklerden biridir.

İşleri, yapabilecek yeteneklere sahip olma noktasına Müslüman ülkelerin çok daha duyarlı olmaları gerekir. Çünkü işi ehline vermek yüce dinimizin emirlerindendir. Kur’an-ı Kerim’de mealen buyrulmaktadır ki; “Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder..”

Önemli konuda yüce dinimizce dile getirilen benzer sayısız söylemler vardır ve sadece yukarıda dile getirdiğim söylem göz önünde bulundurulduğunda, “işin ehli” hususunun ne kadar büyük önem taşıdığı daha iyi anlaşılacaktır sanırım. “emanetleri ehli olanlara vermek” ifadesinde “emanetleri” kelimesi, anlaşılacağı gibi “işler” anlamını taşımaktadır. Yüce dinimizin bu emrine hiçbir şekilde gölge düşürülmemesinin kaçınılmazlık arz ettiğini söyleme yanı sıra gereken duyarlılığı göstermemenin büyük bir günah teşkil edeceğine de önemle dikkat çekiyorum.

Yukarda vurgulamaya çalıştığım gibi, ülkemizin karşı karşıya kaldığı  sıkıntıların önemli nedenlerinden biri de, toplumu ilgilendiren işlerin liyakat sahiplerine verilmemiş olmasıdır ve ilgililerden bu yanlışa son verme talebinde bulunmak, vatandaşlar olarak en doğal hakkımızdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN