• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

IŞİD, TÜRKİYE’YE EMANET!!!

Reklam
, 0 Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki Amerikan askeri birliklerinin çekilmesiyle ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Artık sonu gelmeyen saçma savaşlardan çekilme vaktimiz geldi” dedikten sonra (artık mahallenizdeki IŞİD ile uğraşmak da size düşmekte) demesi kafaları karıştırdı. Terör örgütü olarak bilinen IŞİD’İN (Irak Şam İslam Devleti) bir zamanlar Türkiye’nin himayesinde gibi bir görüntü sergilediğini anımsıyoruz.

IŞİD, gerçekte ABD tarafından kurulmuş bir terör örgütüdür. İslamiyet adına hareket ettiğini iddia etmekteyse de, İslam diniyle yakından, uzaktan hiçbir ilgisi yoktur. IŞİD bir zamanlar on devletle adı konulmamış bir savaş halindeydi. IŞİD’İN Savaştığı devletlerin adlarını yazalım. ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, Irak Kürt Yönetimi, Suriye’nin Esat güçleri, PYD, PKK!!!

Kısacası, devlet olmadığı halde on devletle savaşan bir örgüt! Bu örgütü kim veya kimler kurdu! Nasıl kuruldu, finansman kaynakları nelerdir. Nasıl oluyor da, bütün dünyayı tehdit edecek boyutlarda bir güce ulaştı!

İşin gerçeği şu ki, bütün Dünya IŞİD terör örgütünün tehdidi altında. IŞİD nereden çıktı, ne istiyor, bu kadar vahşi eylemlerine rağmen nasıl kendine bunca taraftar toplayabiliyor!

Kendini ‘İslam Devleti’ olarak tanımlayan IŞİD korkunç eylemleriyle Türkiye’yi de kana bulamıştı. Paris saldırıları sonrasında tüm dünya IŞİD’i konuşmaya başlamıştı. Herkes bir şeyler söylüyor ama en basit sorulara bile net cevaplar verilemiyor:

Bunca kanlı katliamlara imza atan, son yılların en vahşi terör örgütlerinden IŞİD hakkında ne biliyoruz!

IŞİD nazarında, Türkiye’nin, diğer ülkelerden bir farkı yok. Çünkü şeriatla yönetilmiyor! Yani,  Fransa’ya, Almanya’ya, İngiltere’ye hangi gözle bakıyorsa Türkiye’ye de aynı gözle bakıyor!

Geçmiş yıllarda Diyarbakır’da, Suruç’ta ve Ankara’da düzenlediği saldırılar IŞİD’in, Türkiye’yi de düşman olarak gördüğünün göstergeleri! Bu düşmanlıkta öylesine ileri gitmektedir ki, İstanbul’u, kâfir olarak gördüğü Türklerden almayı bile planladığı kendi söylemlerinden anlaşılmaktadır.

IŞİD’i, Haricilere benzetenler var. Hariciler, Hz. Ali döneminde meydana gelen Sıffin savaşından sonra ortaya çıkmışlardı. Hz. Ali ve Muaviye taraftarları arasında meydana gelen bu savaşta,  Muaviye taraftarları yenileceklerini anlayınca mızraklarının ucuna Kuran sayfaları takarlar, “aramızda Kuran hakem olsun” derler. Bunun üzerine çatışmalar durur, görüşmeler başlar.

İşte bu “hakem olayından” sonra bir kısım insanlar “Sen insanları hakem olarak kabul ettin. Halbuki hüküm ancak Allah’ındır” diyerek Hz. Ali’nin saflarından ayrılırlar. İşte, bu harekete İslami deyimiyle HARİCİLİK denilir.

Hariciler “Hüküm ancak Allah’ındır” cümlesini slogan hale getirmişlerdir. İslam dininde atılan ilk slogan da budur.

İslam dininin ilk yıllarında hariciler, genelde fakir düzeydeki insanlardı. Bundan dolayı kendilerini ezilmiş görürlerdi. Buna karşı isyanları vardı. Günümüzde IŞİD’E katılanların da büyük bir çoğunlukla fakirlerden oldukları, ezilmiş insanlardan oluştukları anlaşılmaktadır. Bu gibi insanları kandırmak ve kullanmak daha kolaydır. Çünkü zulme uğradıklarına inanırlar. Hariciler gibi IŞİD de küçük günahları bile küfür olarak görür. “Allah’ın indirdiğiyle hükmetmeyenler, kâfirlerin ta kendileridir” ayetini delil göstererek, halkı Müslüman olan ülkeleri dahi şeriatla yönetilmiyorlarsa tekfirle suçlarlar! Bu sebeple devletleşmek ve kuracakları devlette kendi anlayışlarına göre şeri hükümleri hâkim kılmak istiyorlar!

İyi de, gerçekte IŞİD’İ KURAN KİM! Sıkı durun söyleyelim! Bu kanlı terör örgütünü kuran, bugün kendisiyle savaşanların başını çeken ABD’nin ta kendisidir! Ama bazen öyle gelişmeler yaşanır ki, bumerang gibi döner dolaşır, sahibini vurur!

Peki, ABD Suriye’de tahmini 10 bin dolaylarında olan IŞİD militanlarının kontrolünden neden Türkiye’yi sorumlu tutuyor. Çünkü bu terör örgütüyle mücadelenin ne kadar zor oluğunu bilmektedir. Türkiye’yi, bu örgütün bundan sonra gerçekleştireceği eylemlerden sorumlu tutmak için!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN