• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

İSLAM ÜLKELERİ, YENİ ZELANDA’DAKİ KATLİAM’DAN DERS ÇIKARACAKLAR MI?

Reklam
, 0 Yorum

Dün, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinin iki camiinde gerçekleştirilen terör saldırısında 49 Müslüman’ın yaşamını yitirmesine, çok sayıda Müslüman’ın yaralanmasına yönelik tepkiler devam ediyor. Ülkemizde de başta Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer siyasi partilerin liderleri de bu insanlık dışı terör vahşetine sert tepki göstererek kınadılar.

Menfur olaydan derin üzüntü duyduklarını dile getiren Siirt’teki bazı hemşerilerim; “Hele şükür, parti liderlerinin tümünü bu konuda benzer tepkiler dile getirdiklerine şahit olduk..” dediklerinin altını çizerken, 11 Eylül saldırıları sonrasında hortlatılmaya çalışılan İslamofobi’nin sinsi şekilde sürdürülmekte olduğunu, bu vahşet ile bir kere daha gün ışığına kavuştuğunu da vurgulamak isterim. Yüce dinimize ve mensuplarına yönelik ayrımcılık içeren İslamofobi tavrı HAÇLI ruhundan kaynaklanmaktadır ve Müslüman ülkeler dışında bazı ülke liderleri daha Cuma namazında gerçekleştirilen vahşi terör katliamına tepki göstermekte iseler de bu tepkinin samimiyetten uzak olduğunu düşünmeden edemiyorum. Beni asıl düşündüren husus ise, Müslüman ülkelerin bu korkunç ve insanlıkla bağdaşmayan vahşi katliamdan ders çıkararak güçlü bir birliktelik sağlama noktasında duyarlılık içine girip, girmeyecekleridir.

Müslüman ülkeler, günümüze dek güçlü bir birliktelik kurmak için ciddi girişimlerde bulunmuş değiller ve üzülerek belirteyim ki, bazıları HAÇLI ruhunu taşıyan ülkelerle birlik olmayı tercih etmektedirler.  Ortadoğu coğrafyasında yaşanan ve binlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın göç etmesine yol açan gelişmelerde bu tutumlarının küçümsenmeyecek bir payı bulunduğu gerçeğini dikkate almayan bu ülkelerin; kendilerine yönelik düşmanlığa, ayrımcılığa dur diyebilmek için ne zaman sağduyu içine girecekleri noktasında bir tahmin yapmak zordur ve doğrusu sergiledikleri tutumun böyle bir beklenti için ümit vermediğini gözlemliyor olmaktan derin üzüntü duyuyorum.

Yeni Zelanda’da Cuma namazı esnasında iki camide gerçekleştiren vahşi katliamı, hemşerilerimin de duygularına tercüman olarak şiddetle kınarken, Müslüman ülkelerin, artık derin uykudan uyanmalarını temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN