• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

İSLAMİYETTE (DİN ADAMI) DİYE BİR SINIF YOKTUR!

Reklam
, 0 Yorum

Camiler ve Din Görevlileri haftası içindeyken, özellikle bir hususu vurgulamak isterim. İslam Dininde (DİN ADAMI) diye bir sınıf yoktur. Hıristiyanlıkta olduğu gibi RAHİPLER SINIFI oluşmasına cevaz verilmez. Aslına bakarsanız imamlara ve müezzinlere ücret ödenmesi de caiz değildir. Peygamber Efendimiz ve sahabe-i kiram döneminde maaşlı imamlar, müezzinler yoktu. Bu işleri, en liyakatli insanlar, meccanen yaparlardı. Hem, birilerine din adamı denilince, diğerleri DİNSİZ ADAM MI OLUYORLAR!

Asrımızda İslamiyet özünden çok saptırılmıştır. Hıristiyanlıkta olduğu gibi bir RUHBANLAR SINIFI oluşturulmuş gibidir. Ruhban sınıfını çağrıştırması açısından (DİN ADAMI) deyimi yanlış bir deyimdir. Yanlışları en azından bilmekte ve mümkün olduğu ölçüde düzeltmekte yarar vardır. İslam dini ruhbanlıktan uzaktır. Dinin özünde olmayan bir şeyi, dine mal etmenin sakıncaları vardır. Hıristiyanlık da, rotasından böyle çıkmış ve ruhbanlık sınıfının oluşması sonucu hak din olmaktan çıkmıştır.

Türkiye’de camilere, mescitlere ilk defa imamlar ve müezzinler atanmaya başlandığı zaman, (maaşlı imamın arkasında namaz kılınmaz) diyerek ayrı cemaatler oluşturulduğu anlatılır.

Eğer İslamiyet’te DİN ADAMI sıfatı aranırsa FETÖLER, METÖLER, ADNAN HOCALAR, CÜBBELİLER ve benzerleri ortaya çıkar. Bunların hem topluma, hem dinimize verdikleri zararı bir düşünün bakalım.

Evet, (Camiler ve Din Görevlileri Haftası) kutlanırken, böyle bir hatırlatma yapmayı uygun bulduk. Hadi (DİN GÖREVLİLERİ) deyimine (EYVALLAH) diyelim ama İslam dininde  (DİN ADAMLARI) diye bir deyimi asla kabul etmiyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN