• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

İŞLERİ ALLAH’A HAVALE ETMEK!

Reklam
, 0 Yorum

Biz çok mütevekkil, itikat sahibi insanlarız! Bütün işlerimizi HAZRET-İ ALLAH’A havale eder, (GÖRELİM MEVLAM NEYLER) diyerek bekler dururuz.

Aslında biz MÜTEVEKKİL ile MÜTEEKKİLİ birbirine karıştırmışız. MÜTEEKKİL olmayı MÜTEVEKKİLLİK zannediyoruz! Deveni Bağla Sonra Tevekkül Etanlamına gelen bir hâdis-i şerif vardır. Bedevinin biri Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMEDE  (Ona al ve ashabına salat ve selam olsun) gelip, sorar:

-Ya Resulallah, devemi salıp da mı Allah’a tevekkül edeyim, bağlayıp da mı?

Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki:

-Deveni bağla ve Allah’a tevekkül et!

Şimdi biz bunu ne demeye getirdik. ABD namusuz, ABD şerefsiz, ABD haysiyetsiz! Bize kumpas kurarak döviz kurunu yükselterek bizi ekonomik anlamda çökertmek peşinde! Ama ABD’nin doları varsa bizim de ALLAH’IMLIZ VAR! Diyerek kendimizi avutuyoruz ya! İyi de kardeşim, biz bu oyuna gelmemek için zamanında gerekli önlemleri aldık mı, kurallarına uygun bir ekonomi yöntemi uyguladık mı! Borç aldığımız paraları sanayi tesislerine mi, üretime mi, betona mı yatırdık. Bir de bunun muhasebesini yapmamız gerekmez mi! Dövizle ve yüksek faizlerle borçlanan biziz, borç aldığımız parayı, betona gömen biziz, üretim ardına hangi tesisler varsa, kapısına kilit vuran biziz! Şimdi diyoruz ki, ONLARIN DOLARI VARSA, BİZİM DE ALLAH’IMIZ VAR!

Kusura bakılmasın ama sağlam kazığa bağlamayan bedevi gibi, deveyi (ekonomiyi) şerefsizlere kaptırırsak, bu tamamıyla bizim gafletimizdendir. Elbette, işleri YÜCE ALLAH’A HAVALE ETMEK GÜZELDİR. Ancak, bütün tedbirleri aldıktan sonra bunu yapmamız gerekir. Bir anekdot daha naklederek yorum yazımızı noktalayalım.

Hazret-i Ömer (Allah ondan razı olsun) devamlı olarak camide gördüğü, hiç mescitten ayrılmayan ve sürekli ibadet yapan birini tespit ederek sormuş:

-Seni hep camide ibadet ederken görüyorum. Peki, geçimini nasıl sağlıyorsun!

Adam cevap vermiş:

-Geçimimi, kardeşim sağlıyor. Ben bir MÜTEVEKKİL olarak kendimi ibadete vermişim.

Hazret-i Ömer biraz da hiddetlenerek söylenir:

-Hayır, sen MÜTEVEKKİL değil, MÜTEEKKİLSİN (Hazır yiyici.) Haydi kalk git, geçimini sağlayacak bir iş yap. Kardeşine daha fazla yük olma!

İşte, YÜCE ALLAH’A tevekkül etmek, aslında öyle bir şeydir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN