• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

İSTANBUL’A ŞAVANDAR GÖNDERİYORUZ

Reklam
, 0 Yorum

Arapça adıyla şavandar, Kürtçesi silk, Türkçesi ise şeker pancarı. Ancak bizim şeker pancarlarımız diğer yörelerde üretilen şeker pancarlarından fiziki görünüm ve renk olarak biraz ayrıcalık gösteriyorlar. Bizim şavandarlar görünüm olarak ufoları andırırken, renk olarak ise koyu kırmızı bir renkte.

Yıllardan beri il içinde çok severek tükettiğimiz bu şavandarlarıartık il dışına gönderiyoruz. İsmet Sezgin adlı bir hemşerimiz köylerden topladığı şavandarları bir güzel temizleyip ambalajladıktan sonra başta İstanbul olmak üzere Siirtlilerin yoğun olarak yaşadıkları kentlere gönderiyor. Yani başka bir deyimle İstanbul ve civarında ikamet etmekte olan hemşerilerimiz bu mevsimde küçük Siirt olarak adlandırılan İstanbul Fatih’teki Kadınlar Pazarına uğradıklarında diğer birçok yöresel ürünümüzle birlikte şavandarı da bulabilecekler. Hemşerimiz Sezgin, her hafta tonlarca şavandarı il dışına gönderiyor.

Aileler enerji deposu olan bu tadı tadabilecek. Tam da kış mevsiminde hepimizin ihtiyaç duyduğu bir lezzet. Haşlayıp yiyebilecekleri gibi, turşusunu da yapabilecekler. Ya da yaptıkları güzelim salatalarda da kullanabilecekler. Bu arada bir not, geçmiş yıllarda en fazla beğenilen şavandarlar ger’e olarak adlandırılan bostanda üretilen şavandarlardı ve bu şavandarlar daha çok tatlı oldukları için aranılıyorlardı.

Her zaman belirtirim, Siirt’in kendine özgü birçok ürünü var ve bunların her biri kendi kategorisinde gerçekten de üstün bir durumda diye. Fıstığımız,  Bıtımımız, Pervari  Balımız, Zivzik Narımız, Tayfi Üzümümüz,  Gelin Yanağı Armudu başta olmak üzere armut çeşitlerimiz, hatta ilimize özgü Acur, Arbo Biberi, Domates ve Salatalık çeşitlerimiz. Bunlardan halen üretilenlerin tamamına yakını il içinde olduğu kadar il dışında da tüketiliyor. Hem de tatlarına bir kere bakanların bir daha vazgeçemeyeceği tatlar olarak. Bunlara birde şavandarlar eklendi ve bunlara daha birçok üründe eklenebilir.

Hayırlı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN