• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

İSTANBUL’DA 7,3 ŞİDDETİNDE DEPREM İHTİMALİ VAR!!!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’nin muhtelif illerinde meydana gelen depremler haklı olarak büyük bir endişe yaratmaktadır. Allah’a şükür, yaşanan son depremlerin hepsi de 6 şiddetinin altında, bunun için ölüm ve yıkım olayları pek yaşanmadı. Ancak, 7 ve üzeri şiddette bir depremin gerçekleşmesi durumunda nelerin yaşanabileceği ortadadır. Hele İstanbul’da yaşanacak 7 şiddetinde bir depremin yol açacağı faciaların, can ve mal kayıplarının nelere mal olacağını düşünmek bile ürkütüyor.

Konuyla ilgili bilim adamları, İstanbul’da her an için yaşanması muhtemel bir depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini ısrarla vurguluyorlar. Muhtelif illerde 5 ve üzerindeki depremler devam ederken, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür İstanbul için “Minimum 7.3 deprem geliyor, şakası yok” diye uyarmakta ve “İstanbul gibi yapı stokunun yüzde 60’ının zafiyet içinde olduğu bir yerde bunun sonuçları çok büyük olacak” diyerek dikkatleri çekmektedir.

Bütün ikazlara rağmen deprem için gerekli önlemlerin alınmadığını ve deprem gerçeğinin farkına varılmadığını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür: “Kanal İstanbul’un Marmara’ya açıldığı kıta sahanlığında canlı faylar olduğunu gördüklerini ve bunun da büyük bir tsunami tehlikesine yol açacağını” vurgulamaktadır.

Uzun soluklu, disiplinli, bilimsel yöntemlerle ülkenin belirli katma değerini bu işe verip, bir takım yerleşim alanlarını depreme güvenli hale dönüştürülmesi gerektiğini savunan Görür, “Diyelim ki siz tüm Türkiye’de deprem kuşaklarında yerleşim alanlarını deprem güvenli hale getirmeye çalışırsanız; çok disiplinli, belirli bütçelerle, aralıksız çalıştığınız zaman bile herhalde 20-30 seneden önce dönüştüremezsiniz…” demektedir.

“Minimum 7.3 deprem geliyor, şakası yok. İstanbul gibi yapı stokunun yüzde 60’ının zafiyet içinde olduğu bir yerde bunun sonuçları çok büyük olacak” diyen Görür, “Broşür dağıtmakla olmaz. Televizyonlarda en çok izlenen saatlerde kamu spotları yayımlanmalı örneğin” önerisinde bulundu.

Kanal İstanbul konusunda da uyarılarda bulunan bilim adamı “Bu kanalın güzergâhı özellikle Çekmece Gölü’nün kuzeyinde Sazlıdere’den başlayıp, Marmara’nın kıta sahanlığına açıldığı yere kadar olan bölge jeolojik olarak tam anlamıyla anormal tehlikeli ve riskli yerler. Deprem olmamasına rağmen kaymalar, heyelanlar oluyor. O bölgedeki arazi stabil değil, şu anda bile kayıyor. Depremde haşat olur buralar.

İkincisi bu Kanal İstanbul’un Marmara’ya açıldığı kıta sahanlığında deniz araştırmalarında gördük. Bizden önce de arkadaşlarımız yaptıkları araştırmalarda canlı faylar olduğunu gördüler. Bu fayların boyutlarını tam olarak araştıramadık ama canlı oldukları kesin. Olası bir depremde bu faylar harekete geçmek suretiyle kanalın Küçükçekmece’ye kadar olan her yerini tarumar eder. Bundan kaçış yok.

Heyelanlar, bu faylar tarafından aşırı tetiklenebilir. Kaldı ki büyük bir tsunami tehlikesi var. Tsunami bu kanala girdiği zaman, o sırada kanalın içinde gemi falan varsa onu da sürükler götürür ve bir yerlerde taşıdığı malzemelerle kanalı tıkadığı an orada bir barajlanma olur. Bütün kanalın etrafını deniz basar. Bir daha da orayı kurtaramazsın. Kanal İstanbul’un yapılmaması gerekir” demektedir.

Temenni ederiz ki, bilim adamlarının uyarılarına önem verilir ve KANAL İSTANBUL PROJESİNDEN VAZGEÇİLEREK, BU İŞE HARCANACAK PARALARLA, İSTANBUL’DAKİ ÇÜRÜK YAPILAR BİR AN ÖNCE DEPREME DAYANIKLI DURUMA GETİRİLİR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN