• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Reklam
, 0 Yorum

Son  50-60 yılda teknolojinin gelişmesi ve robotların artık neredeyse  her alanda kullanımı bütün dünya için geçerli hale gelen bir istihdam sorununu da ortaya çıkardı. Bu sorun ülkemiz gibi hem genç bir nüfusa sahip hem de kalkınmakta olan ülkelerde daha bariz bir şekilde belli ediyor kendisini.

Ülke genelinde % 11-13 aralığında seyreden işsizlik  oranı ilimizde bunun üç katına yakın bir orandadır. Yani çalışma çağında olan her 100 insanımızdan 35’i iş arayışı içerisindedir ve bu nedenle istihdam sorununun çözümüne yönelik bütün çabaları desteklemek gerekiyor.

Ülke genelinde başlatılan istihdam kampanyasının Siirt’te tanıtımı yapıldı. Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı iki il müdürlüğü; Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumunun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile işbirliği içerisinde düzenlenen toplantıda bu konu ele alındı.

Siirt Üniversitesi Merkez Kampusu konferans salonunda düzenlenen toplantıda konu ile ilgili olarak verilen bilgiler çok güzel ve doyurucuydu. Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdülcelil İlbaş da Türkiye İş Kurumu Siirt İl Müdürü Ömer Aslan da ödevlerine iyi çalışmışlardı.  Devletin istihdam sağlayan işverenlere sağladığı desteği çok güzel bir şekilde anlattılar. Her ikisini de bu güzel sunum ve konuşmalarından dolayı kutluyorum.

Ama ne yazık ki, her zamanki gibi duyarsızlığımız ve ilgisizliğimiz söz konusuydu. Yoğun katılım olacağı düşünülerek  yüzer kişilik kapasitelere sahip Ticaret ve Sanayi Odası ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binalarındaki konferans salonlarının yerine daha büyük kapasiteye sahip bu salon tercih edilmişti. Ancak ne yazık ki salon, neredeyse boştu.  Yazık, gerçekten çok yazık. Artık bu ilgisizliği üzerimizden atmak gerekiyor.

Ethem Sancak ve Vali Ali Fuat Atik’in de katılarak birer konuşma yaptıkları toplantı ile ilgili yazımızı Sayın Atik’in bir cümlesi ile, daha doğrusu işadamlarına yaptığı  anlamlı bir çağrı  ile sonlandıralım;

” Bir kişiye daha istihdam imkanı sağlayarak onun ailesine ekmek götürme sevincine ortak olun.”

Gerçekten imkanı olanların bunu yapması ve sevince ortak olması gerekiyor. Bundan daha büyük mutluluk ve daha büyük sevap olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN