• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

İTHALAT BAĞIMLILIĞI

Reklam
, 0 Yorum

Yanlış tarım politikaları yüzünden bir zamanlar dünyanın kendi kendine yeterli nadide ülkelerinden biri olan ülkemiz bu sıfatını kaybettiği gibi, ithalat bağımlısı konumuna geldi. Nüfusumuz 1980’li yılarda 48 milyonken, ülke genelindeki Koyun sayısının yaklaşık 45 milyon olduğunu dile getiren büyüklerimizce yapılan açıklamaya göre; nüfusumuz 80 milyona dayanırken              bu sayı 30 milyona kadar gerilemiştir. Hayvancılığın geldiği bu düşündürücü durumun yanı sıra tarım ürünlerini de dışarıdan ithal etmek mecburiyetinde kalmamız, yanlış tarım politikasının bir sonucudur ve halen de bu bağımlılıktan kurtulmaya yönelik ciddi önlemler alınmamıştır.

Bakıyorum, bu günlerde Et fiyatının ucuzlamasına yönelik alınan önlemlerden söz edilirken, bunun ithalat sayesinde gerçekleştiğini ifade etmede bir sakınca görünmüyor. Halbuki, tarım ve hayvancılık alanında geriye gitmiş olmamızın sorgulanarak nerde hata yapıldığını saptayıp ona göre önlemler alınması gerekir. Aksi halde, bir müddet için Et fiyatlarında sağlanacak birkaç kuruşluk indirimin, halkımızın geçim sıkıntılarına kayda değer katkı sağladığı söylenemeyecektir.

Önemli olan; tarım ve hayvancılık potansiyelimizin mükemmelliğine rağmen, bu alandaki ihtiyaçlarımızı başka ülkelerden temin etmek mecburiyetinde kalmamızdır ve bu mecburiyeti ortadan kaldıracak önlemler alınmadıkça, yapılan diğer icraatların hiçbir kıymeti harbiyesi olmayacaktır. Bu alandaki potansiyellerden azami boyutta randıman almadıkça ve bizlerden artacak olan üretim fazlasını ihraç etmek için başka ülkelerle rekabet edecek konuma taşımadıkça, tarım politikamızın uygunluğundan söz edilemez.

İthal bağımlılığından kurtulmamız ve ihraç edecek konuma gelmemiz için mücadele edilmelidir diyerek Et fiyatlarının bazı yerlerde birkaç kuruş düşmesinden övünenlerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN