• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

KAHRAMAN OLMANIN ÖDÜLÜ!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’de kahraman olmak da, hain olmak da gayet kolaydır. Bu ülkede, önce kahraman ilan edilen birilerinin bir süre sonra hain gibi gösterilmeleri olağan işlerdendir. Son yıllarda, bu filmleri çok izledik. 2. Ordu Komutanı olarak Afrin harekâtını yöneten komutan İsmail Metin Temel de bundan birkaç gün öncesine kadar KAHRAMANLAR sınıfındaydı. Ne olduysa, bu son bir hafta içinde oldu. Temel Paşa, 2. Ordu Komutanlığından Genelkurmay Başkanlığında pasif bir göreve atandı. Böylece, bir kahramanın daha altı oyuldu.

Bilindiği gibi AFRİN harekâtını 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel yönetiyordu. AFRİN kahramanı olarak ünlenen 2. Ordu Komutanı Temel Paşa ne oldu büyük bir başarıyla yönettiği 2. Ordu Komutanlığından, Kolordu Komutanlığı seviyesinde tenzili rütbe sayılacak pasif bir göreve atandı.

Afrin harekâtında birliklerin başında kahramanca mücadele veren Temel Paşa, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’nün suikast listesinde ‘öldürülecek ilk isim’ olarak yer alıyordu. TSK’daki FETÖ yapılanmasına karşı çıktığı için hedefe konan İsmail Metin Temel’e darbe girişim gecesinde suikast girişiminde bulunulmuştu. Silopi Özel Kuvvetler Üssü’nde görevli 8 kişilik suikast timi 15 Temmuz gecesi helikopterle havalanmış, helikopteri şüpheli bulan Temel Paşa birliğine inmesine izin vermemiş ve askerler suikastçıları püskürtmüştü.

FETÖ’yle mücadelede ön saflarda yer alan İsmail Metin Temel, korgeneral rütbesindeyken gösterdiği üstün başarılarından dolayı terfisi 3 yıl erkene alınarak 2’nci Ordu Komutanlığına atanmıştı.

İşte bu Kahraman Paşa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan kararla, 2. Ordu Komutanlığından tenzilen sayılacak bir atamayla Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme dairesi Başkanlığı’na atandı.

Temel Paşa’nın bu atanmasının gerekçesi olarak Afrin’de kazandığı tecrübeleri sahaya yansıtmak istemesi ve bu isteğinin karşılık bulamaması olarak yorumlanmakta. Bu sebeple, siyasi yönetimle ters düşen Temel Paşa görevinden alınmış ve tenzilen sayılacak bir göreve atanmıştır.

Söz konusu kararı değerlendiren emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Orgeneral Temel’in isteklerinin kabul edilmediği için böyle bir atamanın olduğunu ileri sürerek:

“Suriye’nin kuzeyine bir harekât düşünülürken görevdeki ordu komutanımız tayin oldu. Bu normal bir değişiklik değil. Bir komutan üst komuta kademesiyle herhangi bir anlaşmazlığa düşüyorsa, komutanın önerileri Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından dikkate alınmamış demektir. Suriye’nin kuzeyine yapılacak harekâtın nasıl yapılması gerektiğini, gücümüzün ne olduğunu en iyi bilen İkinci Ordu Komutanı’dır. Temel Paşa önerilerinin, daha az zayiatla harekâtın daha başarılı yapılması, uygun mevsimde yapılması gibi önerilerinin dikkate alınmaması nedeniyle bu görevinde ters düşmüştür. Bunun karşılığı olarak da görev yeri değişikliği yapılmıştır” iddialarında bulunmuştur.

Orgeneral Temel’in Afrin’den kazandığı tecrübeleri saha yansıtmak istediğini ancak karşılık bulamadığını iddia eden Karataş, “Siyasi yönetimin farklı istekleri olunca Temel Paşa da bu nedenle görevi yapmakta zorluk çekmiştir. Görev yeri değişmiştir” diye açıklamada bulunurken, konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığından yapılan bir açıklama yok.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin “Apoletlerini sökeceğim” dediği, o zamanlar AKP’nin sahiplendiği 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel’in şimdi de verilen emre uymadığı gerekçesiyle görevden alınması gerçekten dikkatleri çekicidir.

Kamuoyunun zihnini işgal eden istifham şu! Düne kadar Temel Paşa’yı alkışlayan ve alkışlatanlar ne oldu da tenzil-i rütbe ile tecziye ettiler. Yoksa Türkiye’de kahraman olmanın ödülü bu mu!!

TAŞLAMALAR

SARIKAMIŞ DESTAN MI

DRAM MIDIR GERÇEKTE

HEM DESTANDIR, HEM DRAM

GERÇEK BUDUR ELBETTE

 ALLAH-U EKBER DAĞI

ŞEHİTLERE ŞAHİTTİR

90 BİN ŞEHİT VERDİK

ŞEHİTLİK BİR AHİTTİR

 SÖZÜMÜZ VAR BU VATAN

İÇİN ŞEHİT OLMAYA

ŞEHİTLİK NASİP KILSIN

DUAMIZ BU MEVLÂ’YA

 MELEKLERİN GÖKLERDE

AĞLAŞTIĞI BİR GÜNDÜ

SARIKAMIŞ ŞEHİDİ

BUZDAN HEYKELE DÖNDÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN