• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

KALDIRIMLARIMIZDA DEĞERLENDİRİLMİŞLER

Reklam
, 0 Yorum

Dut denilen meyvenin birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu tıp otoritelerince de dile getiriliyor ve bu nedenle bazı illerimizde Dut yetiştiriciliği önemsenmekte ve destek bulmaktadır. Beyazı, karası ve kırmızısı ile kalp hastalıklarına, kolesterole karşı koruyucu etkisi olan Dut meyvesinin; bağırsak sitemlerini güçlendirdiği, kan basıncını düzelttiği, gözleri sağlıklı kıldığı, kemikleri kuvvetlendirdiği ve kansere karşı koruyucu etkiye sahip olduğu da belirtiliyor.

Vitamin ve mineral değeri yüksek Dut meyvesinin pekmezi de yapılıyor ve sağlığa yararlı olduğundan Dut Pekmezi’ne rağbet edilmekte olduğunu gözlemliyorum derken, ilimizdeki DUT gerçeğine de dikkat çekmek isterim. Bağcılıkla uğraşan hemşerilerimiz, Dut yetiştiriciliğini önemsemiyorlar ve bunun nedeni son yıllarda özellikle Fıstık dikimine yönelik tercihtir.

Yıllar önce ilimiz caddeleri üzerinde yer alan kaldırımlarda yapılan  ağaçlandırma çalışmalarında, galiba ikaz eden olmadığından Dut ağaçlarına ağırlık verilmiş ve meyvesini vermeye başlayan bu ağaçlardan yere düşen Dut’lar, vatandaşlarımız için bir tehlike arz eder olmuşlardır. Dikkatsizce yüründüğü taktirde, düşen Dut’ların kurbanı olunabilir.

Daha önceleri de bir büyüğüm fırsat buldukça bu konuya değinerek kaldırımlarda dikilen Dut ağaçlarının, ya gelişen teknoloji doğrultusunda sökülerek başka alanlara aktarılmalarını, ya da kısırlaştırılmak suretiyle tehlikelerinin yok edilmesi gerektiğine değiniyordu ve kendisinden öğrendim ki, bu beklentiyi ilimiz Tarım ve Orman Müdürü güzide hemşerimiz Ergün Demirhan’a ileterek; “Kaldırımlardan yere düşen Dutlar yüzünden ayağım kayar ve zarar görürsem ilgililer hakkında şikayetçi olacağım..” demiş. İşin ehli çalışkan Müdür de esprili bir yanıt vermiş kendisine.

Proje hazırlayarak Dut yetiştiriciliğine soyunanlar olursa Tarım ve Orman Müdürü değerli hemşerimizin gereken desteği vereceğinden şüphem olmadığını belirtirken, kaldırımlarda dikilen Dut’lardan yere düşenlerinin hiçbir vatandaşımız için risk teşkil etmemesi için ya söktürerek başka yerlere dikimini sağlaması, ya da kısırlaştırmasında isabet olacağını da vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN