• Dolar Alış 7.7200TL
  • Dolar Satış 7.6892TL
  • Euro Alış 9.0675TL
  • Euro Satış 9.0313TL
Reklam
Reklam

(KANAAT ÖNDERLERİ) DERKEN!!!

Reklam
, 0 Yorum

(KANAT ÖNDERLERİ) tabiri giderek yaygınlaşıyor. Bu sebepten olacak aklıma KANAAT ÖNDERLERİYLE ilgili bir anekdot geldi. Bu ilginç anekdotu bugün anlatarak saygıdeğer okuyucularımla paylaşacağım. İşte, 1980’li yılların Siirt’inde yaşandığı anlatılan anekdot:

Köyün Çobanı, Ağasının kızını kaçırmış. Kaçırdığı kızla birlikte Ağasının da MÜRİDİ OLDUĞU yörenin KANAAT ÖNDERİNE sığınmış. Kanaat Önderi bakmış ki, Çobanın kaçırdığı, daha doğrusu çobanla kaçan kız güzeller güzeli. Onun da gönlü kıza kaymış. Bunun üzerine Çobanı oyuna getirmek için söylemiş:

-Bak Oğlum! Ağa sana bu kızı yar etmez. Bu konuda beni de dinlemez, kanunu da takmaz. Töreyi icra eder. Yani, Seni de öldürür, Kızı da! Hem sana yazık olur, hem kızcağıza! İyisi mi, sen bu sevdadan vazgeç. Ben sana bir miktar para vereyim. Çek, İstanbul’a git. Orada kendine bir iş edin. Bir daha da bu taraflara gelme. İstanbul’da güzeller zibil gibi. Kendine bir tane bulur evlenirsin. Ben de bu suretle seni ve kızını öldürtmekten Ağayı vazgeçirmenin bir yolunu bulurum.

Durumun vahametini idrak eden ve zaten canının derdine düşmüş olan Çoban, çar naçar KANAAT ÖNDERİNİN teklifini kabul eder. Parayı alır ve İstanbul’a kaçar. ÇOBANI DEFEDEN KANAAT ÖNDERİ(!) kızın babası olan Ağanın arkasına gönderir. O’na, kızını evinde misafir ettiğini “ALLAH’IN EMRİ VE PEYGAMBERİN KAVLİYLE!” kıza kendisinin talip olduğunu, nikâhına alarak bir fitneyi söndürmek istediğini söyler!

Ağa, KANAAT ÖNDERİNİN bu teklifini büyük bir memnuniyetle kabul ederek:

-Aman Şeyh Hazretleri ne demek. Siz emrettikten sonra, Kızımı isterseniz hizmetçiniz, isterseniz cariyeniz, isterseniz eşiniz olarak elbette size büyük bir memnuniyetle veririm, der…

Diyeceğimiz şu ki, (KANAAT ÖNDERLERİ!) derken, bu gibilerine takılmayacağımız ne malum. Ali Kalkancı’lardan, Cübbeli Ahmet Hocalardan, Müslim Gündüz’lerden ve diğerlerinden hiç mi ders almayacağız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN