• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

KANDİL GECELERİ VE REGAİP KANDİLİ

Reklam
, 0 Yorum

Yarın gece, mübarek gecelerden REGAİP KANDİLİ’DİR. “REGAİP” Arapça kökenli bir kelime olup. “RAĞBET EDİLEN-RAĞBET EDİLMESİ GEREKEN” anlamlarına gelir. Geceye, rağbet etmek nasıl olur diye sual edilecek olursa, İslâmi lügat ile buna  “GECEYİ İHYA ETMEK” de diyebiliriz. Akşam ve Yatsı namazlarından sonra, uyuyup, gecenin bir vaktinde kalkarak abdest alır, en az  iki rekat TEHECCÜT NAMAZI KILAR, KUR’AN-I KERİMİN bildiğiniz birkaç süre-i celilesini okursanız, dua ve tefekkür ederseniz, geceyi İHYA ETMİŞ olursunuz.

Dinimizde mübarek kabul edilen ve halk diliyle (KANDİL GECELERİ) olarak tanımlanan 5 gece bulunmaktadır. Bunlar KAADİR, Mİ’RAÇ, BERAAT, REGAİP ve MEVLİD KANDİLLERİDİR.

KADİR GECESİ, Kur’ân-ı Kerim’in  Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’E (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) inmeye başladığı gecedir. Kur’an-ı kerim’de hakkında ayet vardır. Bu ayet-i kerimede Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu vurgulanmaktadır.

MİRAÇ GECESİ, Peygamberimizin İlahi saltanatı seyretmek üzere Allâh-ü Te’âlâ’nın daveti ve gücü ile bir mucize olarak, Mekke-i Mükerremeden Mescid-i Aksa’ya ve oradan da Allâh-ü Te’âlâ’nın huzuruna kabul edildiği SİDRET-ÜL MÜNTEHA’YA yükseltildiği gecedir.

BERAT GECESİ, Kur’ân-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan Dünya semasına indirildiği, varlıkların bir senelik hayat ve rızıklarının tayin edildiği Müslümanların af ve lütuflara nail olduğu gecedir.

REGAİB GECESİ, Peygamberimizin Annesi Hz. Amine validemizin Efendimize hamile olduğunu anladığı gecedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç  tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

MEVLİD GECESİ, Peygamberimizin dünyaya geldiği, Rebiül evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.

Kandil gecelerini kutlamak İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet değildir.  Osmanlı Padişahlarından II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte “Kandil” adını almıştır.

Yarın gece ihya edilecek olan REGAİP KANDİLİNİN başta okuyucularım ve Siirtli Hemşerilerim olmak üzere, Müslüman Milletimize, bütün İslâm âlemine ve tüm insanlığa dostluk, barış ve kardeşlik vesilesi olmasını diliyor, KANDİLLERİNİ TEBRİK EDİYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN