• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

KAR YAĞIŞINI BEKLERKEN!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye genelinde kış gayet sert geçerken, Şehrimizde adeta baharı andıran günler yaşanmaktadır. Bu açıdan, kuraklık endişesine düştüğümüz bile oluyor. Atalarımız Siirtçe deyim olarak (IL FELÇ, UVE ĞEMİRİT IL KARF) demişlerdir. Bu deyimi Türkçeye (KAR, TOPRAĞIN MAYASIDIR) şeklinde tercüme edebiliriz. Gerçekten de öyledir. Yine Siirtli atalarımıza ait güzel bir deyim daha vardır. (YA RABBİ ITSEY ŞITENA, ŞITE; SAYFNA SAYF.) Bunun da anlamı (ALLAH’IM KIŞIMIZI KIŞ, YAZIMIZI YAZ YAP) demektir. Böyle olması, toprağın bereketi açısından önemlidir. Tecrübelerle sabittir ki, kış mevsiminin yağışları, bahar ve yaz mevsiminin bolluk ve bereketidir.

Kış mevsiminde olumsuzlukların yaşanması, köy, hatta ilçeler ve iller arası yolların kapanması, ulaşımlarda aksamalar yaşanması normaldir. Bu durumu da (her zorlukta bir rahmet var) deyimiyle yorumlayabiliriz. Kış mevsiminde çekilen zahmetler, bahar ve yaz mevsiminde bolluk ve bereket olarak karşımıza çıkacaktır.

Evet, yağan karlar, her ne kadar bazı olumsuzlukların yaşanmasına yol açsa da kuraklık endişesini bertaraf etmek açısından önemlidir. Gerçekten mevsimler mi değişti, ne oldu. Bu yıl Erbaini yarıladık, hala kar görmedik. Bilindiği gibi 30 Ocak itibarıyla ERBAİN sona erecek. Gerçi erbainin ne anlama geldiğini herkes bilir de, Arapça kökenli bu kelimenin anlamını yine de açıklayalım. ERBAİN, kış mevsiminin en şiddetli soğuklarının yaşandığı KIRK GÜN anlamına gelir. Evet, şunun şurasında Erbainin çekip gitmesine sadece 15 gün kaldı. Hala Şehrimize KAR düşmedi.

Erbain çıkıncı HAMSİN girecek. Hamsin, 50 gün anlamında kullanılan Arapça bir kelimedir. Bu 50 gün de kış mevsiminden sayılmakla birlikte, ERBAİNE göre genelde hava daha yumuşak, yağışlar daha düşük seviyede olur.

Kış mevsiminin en şiddetli kırk günü olan ERBAİR’İN bu yıl genelde yağışsız geçmesi, sadece çiftçileri değil, kuraklık açısından herkesi endişelendirmektedir. ALLAH’TAN umut kesilmez. Bakarsınız, erbainin bu son iki haftasında bol-bol kar yağar da kuraklık endişesini bertaraf eder. Nehirler, çaylar, dereler dolup taşar, barajlarda su seviyesi maksimum düzeye ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN