• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

KARAR VERMEK KONUSUNDA

Reklam
, 0 Yorum

Yaşamımızda zaman-zaman bazı konularda karar vermek durumunda kalıyoruz ve karar verirken ilerde pişmanlık duymamak için elimizden geldiğince dikkatli olmaya çalışırız. Örneğin; bir iş kurmak isteyenler; o işten hangi oranda yararlanabileceklerinin muhasebesini inceden inceye yaparlar ve bir işe soyunup o işin artısını ve eksisini sağlıklı şekilde yapmayanlar, çoğu zaman kurdukları işlerde büyük zararlara uğrayarak sıkıntı çekerler.

Şüphesiz toplumu ilgilendiren konularda alınan kararlar, bireylerin kendi özel durumları için aldıkları karardan çok daha büyük önem taşır. Yine bir örnek verecek olursam; çalışanların ücretlerine yapılan zamlarda dengesizlik olması durumu, milyonlarca insanın mağduriyetine yol açar. Ücret artışlarına karar verenler, vicdani muhasebe yaptıkları taktirde böyle bir mağduriyet söz konusu olmaktan çıkar. Toplumu ilgilendiren kararlar alınırken sonrasında verilen karardan pişmanlık duymamak için azami duyarlılığın gösterilmesi kaçınılmazlık arz eder ve bu kaçınılmazlığı önemsemeyenler aldıkları hatalı kararlarda birilerini mağdur ederlerse, büyük bir hata işlemiş olurlar.

Böyle bir yazıyı yazmanın nerden aklıma geldiğini, tahmin etmişsinizdir sanırım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilerek yenilenmesini öngören karar nedeniyle Siirt’te de bir araya gelinen mekanlarda hep bu konunun konuşulduğuna tanık oluyorum.  Bu konuda yapılan değerlendirmelerden biri; “Hangi alanda olursa olsun karar alanların verilen karardan pişmanlık duymamak için hassasiyet göstermeleri gerekir… Toplumu ilgilendiren konularda verilen karar içinse, karar verenlerin göğüslerini gere-gere kararın arkasında durmalarını sağlayan ve itiraz edilemeyecek gerekçelere sahip olmaları hususu önem taşır..” sözleri ile ifade edileniydi.

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesine yönelik YSK’nın açıkladığı karara tepki gösterilirken, sağduyulu bir tavır sergilenmesinin, yine de arzulanan demokrasi adına sevindirici olduğunu vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN