• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

KARLI SOKAKLARDA BİRAZ NOSTALJİ

Reklam
, 0 Yorum

Son yılların en karlı ve soğuk günlerini yaşıyoruz. Her kış mevsiminde ortalama -2 ile -5 arasında seyreden soğuklar bu yıl -16’lara kadar dayandı. Kar yağışında da aynı şekilde büyük bir artış görülüyor. Her yıl 5-6 cm. kadar görülen kar yağışı, bu yıl 20 cm dolaylarını  aştı.

Yoksulun, garip gurebanın ve özellikle yakacak odun ve kömür bulmada büyük zorluklar çeken vatandaşlarımıza yönelik üzüntülerimizi belirtip, hepimizin bu konularda gerçekten çok duyarlı olması gerektiğini ifade ettikten sonra şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu durumu sevinçle karşılamalıyız. Çünkü karı özlemiştik ve özlemekten öte kara ihtiyacımız vardı. Son birkaç yıl yeteri kadar kar yağışı ve soğukları yaşamadığımız için başta Siirt ekonomisinin bel kemiği fıstık olmak üzere, bütün bitkiler erken uyanıyor ve daha sonra karşılaştıkları en ufak bir soğukta tarımcıların deyimiyle strese girip açtıkları çiçekleri döküyorlardı ve bundan dolayı da verim yok oluyordu.

Kar, bu yararlarının yanı sıra bir de eskiye olan özlemimizi gideriyor. Geçen gün kar yağışının olduğu bir saatte, bir hemşerimizin defin işlemi için araçla Şeyh Devha Mezarlığına gittik. Ancak işlem bittikten sonra ben yürüyerek dönmeyi tercih ettim. Algül ve Batı Mahallelerinden geçerek Cumhuriyet Meydanına geldim. Yol boyu geçmiş yıllarda kar’ın yağdığı dönemlerde kayan vatandaşlar gözlerimin önüne geldi. Ne kadar çok insanımız kayarak  bir yerlerini kırıyordu. Yolların kalitesinin artması ve motorlu araçların artması kaymalardan doğan kazaların azalmasına neden oldu. Bir de  cas’tan yapılmış olan evlerin zarar görmemesi için hemen dama çıkıp o karları sokaklara attığımız günleri düşündüm. Herkes evinin önü kapanmasın, rahat giriş-çıkış olsun diye damdaki karları küreklerle tam sokağın ortasına denk gelecek şekilde atıyordu ve bu nedenle sokakların ortası tam da balık sırtı olarak nitelendirebileceğimiz bir hal alıyordu. Her iki tarafta kapıların önlerinde nispeten az kar olmasına karşın tam ortada kar yığını yer alıyordu. İşte o kar yığınlarını aradı, gözlerim. Ancak, işin doğrusu bunu pekte göremedim. Bunda sanırım, artık eski cas evlerin sayısının bir elin parmak sayısına kadar düşmüş olması ve beton binalarında cas kadar yağıştan etkilenmiyor olmaları etken olmaktadır. Bir de buz sarkıtlarını göremedim. Bazılarının boyu neredeyse bir metreye yaklaşan o şarkıslarda oldukça azalmış durumda. Özetle, kar hem tarım için yararlı hem de bize biraz nostalji yaşatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN