• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

KAŞ YAPALIM DERKEN, GÖZ ÇIKARMAYALIM

Reklam
, 0 Yorum

Türkçedeki güzel deyimlerimizden biridir bu. Gerçekten zaman-zaman ya farkında olmadan ya da bilerek bu  deyime uygun hareketler yapıyoruz.

Bunun son örneğini geçtiğimiz yılın Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen Siirt Tanıtım Günlerinde gördük. Orada Siirt ürünlerinin tanıtılması ve satışı  amaçlanırken, Siirt’le uzaktan yakından en ufak bir ilgisi olmayan birçok ürün satışa sunuldu. Hemen-hemen benzer her etkinlikte aynı hataya düştüğümüz için bu konuyu Siirt Tanıtım Günlerini ele alan dört günlük yazı dizisinden ayırdım. O yazının içinde ele alsaydım, yalnız orada yapılan bir yanlışlık olarak algılanabilirdi.

Bu tür etkinliklerde illerin tanıtımının yanında bir de olayın ekonomik boyutu düşünülerek belirli  bir sayıda esnafa yöresel ürünlerin satışı için imkan tanınıyor. Böylelikle hem o organizasyona belirli bir katkı sağlanıyor hem de ürünleri tadımlık olarak alan ziyaretçilerin satın almaları için bir imkan doğuyor. Bu yalnız ilimizin değil, bütün illerin düzenledikleri benzer etkinlikte geçerli olan bir kuraldır.

Ancak, Siirt’le ilgili etkinliklerde bu genel kuralın uygulanmasında zorluklar çekiliyor. Esnaf ve tüccarımız yeteri kadar ilgi göstermediği için satış için ayrılan alanlar boş kalıyor. Bu durumda da doğal olarak boş kalan bu stantlar ticari amaçlı olarak değerlendiriliyor.

Buraları kiralayanlarda Siirt’le ilgisi olmayan ürünleri satışa sunabiliyorlar. Aslında sunmalarında da bir sorun yok. Ancak, sorun  bu uyanıkların sattıkları ürünleri Siirt ürünü olarak satışa sunmalarında yatıyor.

Tanıtım günlerinde satışa sunulan ürünlerden birkaç örnek versem sanırım ne demek istediğim daha net anlaşılır. Siirt Çam Balı, Siirt usulü Döner, Siirt usulü Kuzu Çevirme, dana etinden yapılmış Siirt Sucuğu vs.  İnek sütünden yapılmış Trabzon Tereyağını, Siirt Tereyağı,  Çam Balını Pervari Balı olarak satanlar vardı. Bakın yine burada Trabzon Ekmeğini kendi adıyla satanlara bir diyeceğim yok ancak diğerleri için bir önlem alınması gerekiyor.

En doğal önlem esnaf ve tüccarımızın bu tür organizasyonlara ilgi göstermelerinden ve katılım sağlamalarından geçiyor. Ancak o seviyeye gelinceye  kadar da  ürünlerimizin taklidinin önüne geçilmesi gerekiyor. Siirt’le ilgisi olmayan kalitesiz  ürünlerin, Siirt ürünü olarak satılmasına izin verdiğimiz sürece kaş yapalım derken göz çıkarmış olur ve kendi kendimize daha çok zarar vermiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN