• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

KATILDIĞIM GÖRÜŞ

Reklam
, 0 Yorum

Dünyamızda ekonomik savaşların devam ettiği, bölgemizde yaşanan gönül dağlayıcı gelişmelerden de anlaşılmakta ve emperyalist güçlerin ülkeleri dışındaki bir takım zenginlikleri ele geçirmeye çalışırlarken, başka ülkelerin kendi güçlerine ulaşmamaları için ayrıca gayret göstermektedirler.

Ülkemiz, akan yıllar içindeki elverişsiz icraatlar yüzünden işaret elden muasır medeniyet düzeyine ulaşmada rötar yapmıştır ve bu talihsizlikte günümüze dek ülke yönetiminde söz sahibi olanların payı vardır. Güçlenmemizi istemeyen dış odaklar, insanlık dışı teröre el altından destek verirlerken, bir taraftan da ülkemiz ekonomisini hedef almaktadırlar ve sayın devlet büyüklerimizin bu konudaki ifadelerine katıldığımı belirtirken, dış odakların hedefini engelleyecek önlemleri ihmal ettiklerini de vurgulamak isterim.

Ülkemiz ekonomisini güçlendirebilecek zenginliğimiz, tarım ve hayvancılık sektöründe sahip olduğumuz elverişli potansiyeldir ve ne acıdır ki bu potansiyel sayesinde kendi kendine yeterli ülkelerden biri olma sıfatımızı yitirmiş bulunuyoruz.  Karşı karşıya bulunduğumuz gerçeğin muhasebesini yaptığımda, “Dış odaklar ekonomimizi hedef almıştır…” diye görüş belirtenlerin, söz konusu hedefler arasında ülkemizin elverişli tarım sektörünün bulunduğunu dikkate almadıklarına hükmediyor ve derin üzüntü duyuyorum.

Teknolojiden gereğince nasiplenmediğimiz bir süreçte bile ülkemizin tarım sektörü şimdikinden daha iyi durumdayken, bu iyi durumu daha da geliştirerek üretilenin fazlasını ihraç etme hedefini yakalamak yerine, sektörde gerilemiş olmamızda da dış odakların parmağı vardır diye düşünmek yanlış olmaz herhalde?  Dünya nüfusu hızla artıyor ve yakın bir gelecekte tarım ürünleri petrol ürünlerinden de daha çok kıymete binecektir. Nitekim bu önemli noktayı sık-sık dillendirenler  olmaktadır.

Tarım sektörümüze gerçek anlamda sahip çıkılması hedeflenseydi, evvel emirde kırsal kesimdeki köylü vatandaşlarımızın başka yörelere olan göçlerini önlemek gerekirdi ve bunun yapılmadığını, göçlerin halen de devam etmekte olmasından anlıyoruz. Ülkemizin ekonomisini hedef aldıkları belirten güçlerin, bizleri sahip olduğumuz zengin tarım potansiyelimizden yoksun bırakarak başka ülkelere muhtaç olmamızı hedefledikleri göz önünde bulundurularak, bu olasılığı bertaraf edecek önlemleri bir an önce almak gerekir. Kırsalın boşalmasına dur diyerek göç edenleri kırsala dönmeyi teşvik edecek önlemler alınırsa, çok elverişli tarım ve hayvancılık sektörlerini kısa zamanda dünyanın en güçlü sektörleri konumuna taşıma şansını yakalayarak dış odakların ekonomimize yönelik olduğunu düşündüğüm beklentilerini boşa çıkarabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN