• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

KEDİLER, YİNE TRAFOLARA GİRMESİN!

Reklam
, 0 Yorum

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçim konusunda tereddütler var. Birçok çevreler, seçimlere hile karıştırılacağı endişesi içinde olduklarını söylüyorlar. Seçim hilelerine karşı tedbirler alan sivil toplum kuruluşları var. Geçmiş yıllarda gerçekleşen seçimlerde, seçim hileleri yaşanacağına dair böylesine yaygın kanaat yoktu. Bir taraftan siyasi partiler, bir taraftan sivil toplum kuruluşları, seçim hilelerine karşı milleti uyarırlarken, kendilerinin de ekipler kurarak işin takipçisi olacaklarını vurguluyorlar.

Bir önceki yerel seçimlerde yaşanan elektrik kesintisi olaylarını anımsayalım.  Hani, Türkiye genelinde elektrikler kesilmiş ve bu kesintinin faturası TRAFOLARA GİREN KEDİLERE çıkartılmıştı ya!!!

Geçmiş yıllarda da, seçim hilelerinden bahsedilirdi amma, KEDİLERİN TRAFOLARA GİRDİKLERİ SEÇİMDEN İTİBAREN bu ihtimal daha da güçlenmiş bulunuyor.

Evet, seçimlere hile karıştırılacağı konusundaki söylemlerin böylesine yüksek bir şekilde dillendirilmesine karşılık, yetkililer (Seçimler denetimimiz altındadır. Hiçbir şekilde seçimlere hile karıştırılmasına müsaade edilmeyecektir. Bunun için her türlü tedbirler alınmıştır) demektedirler. Elektrik dağıtım şirketleri ve TELEKOM, seçimlerle ilgili her türlü tedbiri aldıklarını, yani trafolara kedilerin girmesinin mümkün olamayacağını söylüyorlar.

Seçimlerde, sahte oy kullandıkları tespit edilecek şahıslara verilecek cezaları da belirtelim ki, caydırıcı olması açısından önemlidir. İşte, sahte oy kullanmanın cezası:

-Başkasının adına oy veren, teşebbüste bulunan, mükerrer oy kullanan veya teşebbüs edenler 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

-Oy sandığının yerini değiştiren, bunu açan, çalan veya tahrip eden, içindeki zarfları alan, çalan ve değiştirenlere de 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

-Sandık başında seçmen listesine, gelmeyenler adına sahte imza atarak oy kullanan veya kullandıranlar da 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

-Seçim sonucunu veya seçim tutanaklarını tamamen ya da kısmen değiştiren, sahte tutanak tanzim edenlere 5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek.

-Seçmene oy karşılığı menfaat, kıymetli eşya, vazife veya hizmet vadedenler ile para, menfaat, vaat ve hizmetleri kabul eden seçmenler bir yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

-Seçmenin sandık yerine gelmesini engelleyenlere bir yıldan 4 yıla kadar hapis verilecek. Suçun memuriyet nüfuzunun veya herhangi birinin salahiyetini su’istimal suretiyle işlendiği tespit edilirse ceza 2 yıldan az olmayacak.

-Sandık seçmen listesine kayıtlı seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına engel olanlar da 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

-Seçmenin oy kullanmasını engellemek amacıyla tehdit, cebir veya şiddet kullananlara 3 ila 5 yıl hapis cezası verilecek. Suçun birden fazla seçmene karşı işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılacak.

-Oyunu kullandıktan sonra ihtara rağmen sandık başından ayrılmayan veya herhangi bir müdahale, telkin veya tavsiyede bulunan veya buna teşebbüs edenlere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

-Seçme yeterliliği olmadığını bildiği halde oy vermeye teşebbüs eden veya oy verenler 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Başkasının adıyla oy kullanma teşebbüsünde bulunan veya verenler ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Mükerrer oy kullanan veya buna teşebbüs edenlere de aynı ceza uygulanacak.

-Siyasi partilerin veya bağımsız adayların oy pusulalarını veya seçim ile ilgili her türlü evrakı zapteden ve imha edenlere, oy verme yerine götürülmelerine mani olanlara 3 yıla kadar hapis verilecek. Bu fiiller cebir, şiddet, tehdit veya hileyle ya da içlerinden biri silahlı olan birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilir, meskene ya da siyasi parti binalarına girilerek işlenirse ceza 1 misli artırılacak.

-Sandık başında seçmenin imzaladığı sandık seçmen listesine gelmeyenler adına sahte imza atma, mühür koyma veya parmak basma gibi hileyle sandığa oy atan veya attıranlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek, ayrıca para cezası da uygulanacak. Bu fiil sandık Başkan ve üyeleri ile resmi memurlar tarafından işlendiği takdirde ceza yarı oranında artırılacak. Seçim sonucunu veya seçim tutanaklarını tamamen ya da kısmen değiştirenlere, sahte tutanak tanzim edenlere 5 yıldan 8 yıla kadar hapis verilecek.

-Seçmenin itirazlarını tutanağa geçmeyen görevliler hakkında bir yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Görevlilerin işlerini geciktirmek için kötü niyetli itirazda bulunduğu belirlenen kişiler ise para cezasına çarptırılacak.

Evet, sahte oy kullanmak girişiminde bulunacaklar, yukarıda yazdığımız cezalardan haberdar olsunlar da, tespit edilmeleri halinde başlarına gelecekleri bilsinler!!!

Pazar günü  yapılacak seçimlere KATILIMIN EN YÜKSEK ORANDA GERÇEKLEŞMESİNİ TEMENNİ EDERKEN, KEDİLERİN TRAFOLARA GİREMEMEDİĞİ BİR SEÇİM DİLEKLERİMİZLE…

TAŞLAMALAR

GELDİ ÇATTI SEÇİMLER

MÜHÜR BUGÜN BİZDEDİR

BİR GÜNLÜK SALTANAT BU

SEÇMEN BUGÜN GÖZDEDİR

 MÜHÜR ELİNDE İKEN

DİKKATLİ KULLAN GEREK

DÖRT-BEŞ YILDA BİR GEÇER

BU MÜHÜR ELİNE BAK

 DÖRT YILDA BİR EFENDİ

DÖRT YIL KUL KÖLE OLMAK

İSTEMİYORSAN ŞAYET

ADAYLARA İYİ BAK

 SORUN İŞSİZLİK, SORUN

YOKSULLUKTUR, AÇLIKTIR

ADAM KAYIRMACILIK

YAYGIN BU AP-AÇIKTIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN