• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

KENDİ İMKANLARIMIZLA AYAKTA DURMALIYIZ!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin genç nüfusunu değerlendiremediğimizden milyonlarca insanımızın gücü atıl durumdadır ve ekonomimizi düze ulaştıramamadaki en önemli etken budur sanırım. Tam bağımsızlık ilkeleri içinde ekonomik bağımsızlığın öncelik taşıdığı tartışılmaz bir gerçek olmakla birlikte, akan yıllar boyunca ülkeyi yönetme şansı bulanların bu bağlamda başarılı bir icraat sergilemediklerini söylemek, kimseye haksızlık teşkil etmez.

Ekonomik bağımsızlık; bireylerin, ya da devletlerin kendi kaynaklarını kullanarak ayakta durmasıdır ama, günümüzde birçok ihtiyacımızı başka ülkelerden ithal etmek mecburiyetinde kalmış olmamız; mevcut imkanlarımızı gerektiği şekilde kullanmadığımızı ve kullanabileceğimiz kaynaklar üretmediğimizi göstermektedir. Günümüze dek yapılan petrol aramalarından olumlu sonuç alınmadığından, bu alandaki ihtiyacımızın %95’ini ithal yolu ile temin etmiş olmamızı anlamak mümkündür ama çok elverişli tarım potansiyelimizi geliştirememeyi içimize sindirmek mümkün değildir. Tabii ki, %95’ini ithal ettiğimiz Petrol ürünlerini savurmadan kullanmak da ekonomimizi güçlendirme adına bir görev telakki edilmelidir ve acı bir gerçektir ki, sadece ithal ettiğimiz petrolü değil, birçok önemli ihtiyaç maddesini daha dikkatsizce kullandığımızdan ekonomimize zarar veriyoruz. Ham maddesinin çoğunu ithal ettiğimiz ilaç savurganlığı, sofralarımızın vazgeçilmezi Ekmek’teki savurganlığın yanı sıra öylesine savurganlıklar var ki, ülkemiz ekonomisini düze çıkarmayı büyük ölçüde engellemektedir ve söz konusu savurganlıkları aşağılara çekmek için olumlu sonuç verecek önlemler alınmamaktadır. Başka Buğday olmak üzere birçok tarım ürününü daha başka ülkelerden ithal etmek durumunda kalmamız, esef verici üzen ve düşündüren bir durumdur. Ekonomimize en çok zarar veren savurganlıklar, büyük paralara mal olan hizmetlerin kısa zamanda zarar hanesine geçmiş olmalarıdır ve bu olumsuzluğun asgari düzeyde kalması için caydırıcı ceza müeyyidelerini yaşama geçirme noktasında herhangi bir adım atılmamaktadır.

Milyonlarca insanımız işsizken, çok elverişli potansiyellerimizi geliştiremiyorken ve her alanda israf ile savurganlıklar devam ederken ekonomimizi nasıl düze çıkarabiliriz?. Başka ülkelerden gelecek sıcak parayla da ülkemiz ekonomisini düze çıkarmak imkansızdır. İhtiyaçlarımızı mümkün mertebe kendi imkanlarımızla temin etmedikçe ayakta durma şansından uzak kalacak ve tam anlamı ile arzulanan bir ekonomik bağımsızlığa kavuşmak mümkün olmayacaktır diyerek, önemli beklentiye öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN