• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

KENTE GİRİŞLER DÜZENLENMELİ

Reklam
, 0 Yorum

İl merkezinde trafiğin çoğu zaman tıkandığını ve artık  tehlike sinyalleri verdiğini hepimiz biliyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz, fikirler öne sürüyor. Ama trafik akışının düzelmesi, normale dönmesi konusunda ister yaya, isterse sürücü olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmekten sürekli kaçınıyoruz. Trafikte, kurallara uygun olarak değil de işimize geldiği gibi davranmayı tercih ediyoruz.

Daha önceki bir yazımda da belirttiğim üzere trafikte önemli sorunlardan bir tanesi de büyük tonajlı araçların istedikleri saatte kente girmeleri ve istediklere semte gidebilmeleridir.  Zaten dar olan caddeler ve sokaklara büyük tonajlı bir araç girdiği andan itibaren  trafiğin tıkanması kaçınılmaz bir hal alıyor.

Ülkemizdeki kentlerin büyük bir bölümünde bu konuda düzenlemeler yapılıyor.  İster mal indirmek için olsun isterse transit geçmek isteyen olsun bütün büyük tonajlı motorlu araçlar için düzenlemeler yapılıyor ve bu türden araçların girişlerine günün belirli saatlerinde izin veriliyor.

Hatta birçok ilde bu araçlar için kademeli bir düzenleme yapılıyor. Örneğin bazı semtler için belirli saatlerde izin verilirken, diğer bazı semtler içinde daha geç saatlerde izin veriliyor ve bu uygulama sayesinde trafik akışı daha rahat bir şekilde sağlanmış oluyor, vatandaşlar da dakikalarca beklemeden istedikleri yerlere ulaşabiliyorlar.  Zaman israfı önlendiği gibi gereksiz yere akaryakıt tüketimi de engellenmiş oluyor.

Bizde de en yakın zamanda bu uygulamaya geçilmesi yönünde bir çalışma yapıldığı duyumunu aldım. Çok sevindirici bir şey bu. İl Trafik komisyonu bu konuda bir karar alma aşamasında ve bu kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte uygulaması da çok önemli. Umarım karar en kısa zamanda duyurulur ve ciddi olarak uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN