• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Reklam
, 0 Yorum

Yıllar içerisinde yüzlerce defa yazdık; Siirt birinci derece deprem bölgesinde. Eski deprem haritasında da geçen yıl yenilenen deprem haritasında da bu durum açıkça gözler önüne seriliyor.  Hani neredeyse Kaf Dağının arkasındaki sağır sultan bile duydu misali. Ancak, gelin görün ki, önlem alınması konusunda en ufak bir gelişme yok.

Eski tas eski hamam gidiyoruz. Yine çok katlı binaların yapımına devam ediliyor ve yine yukarı mahallelerde bulunan cas evler başta olmak üzere binlerce bina tehlikeli durumlarını devam ettiriyorlar. Yine neredeyse kentin tamamında yani hem eski hem de yeni Siirt olarak tanımlayabileceğimiz mahallelerde daracık cadde ve sokaklar, yeşile ve hatta oksijene hasret kalmış insanlar.

Artık bu duruma bir son vermenin zamanı geldi ve geçti. Bu kentin bir anlamda yenilenmesi gerekiyor. Öncelikle neredeyse binaların tamamına yakınının elden geçirilmesi ve deprem testine tabi tutulmaları şart. Ondan sonra hazırlanacak raporlara göre kentsel dönüşüm projesine başlanmalıdır. Allah korusun ama, olası bir depremden önce bunu yapabilmeliyiz. Hatta bırakın depremi geçen gün bile hafif bir yağmur yağışının ardından Sakarya Mahallesinde bir ev çöktü ve çökme esnasında evde bulunan 4 aile bireyi saniyelerle enkaz altında kalmaktan kurtuldular. Yoksa Allah korsun dördü birden enkaz altına can verebilirlerdi.

Biliyorum dünyada en kolay şey, önerilerde bulunmak. En zoru da uygulamak. Hele-hele Siirt gibi bir yerde bu çok daha zor. Bin bir sorun, sınırsız sayıda anlaşmazlık ve şikayet ortaya çıkacaktır. Ama yetkililerimizin durumun önem ve aciliyetini göz önünde bulundurarak, bütün bunlara göğüs germeleri gerekiyor. Hatta bunu uygulanacak projelerin en başına koymaları gerekiyor.

Yakında yerel seçimler var ve bütün adaylar propaganda çalışmalarına başladılar. Vatandaşa ulaşıp, yapmayı planladıkları çalışmaları anlatmaya çalışıyorlar, değişik vaatleri arka arkaya sıralıyorlar.  Önümüzdeki günlerde bu çalışmalar daha bir yoğunluk kazanacak. Bana göre bütün adaylar bu konuya seçim vaatleri arasında yer vermelidirler.Afaki değil de, ciddi bir çalışma ve araştırmanın sonunda bu konuyu çözeceğim diyen aday ön plana çıkacak ve daha fazla seçmenin beğenisini kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN