• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN DE EN AZ YARARLANANLARDANIZ!

Reklam
, 0 Yorum

Bazı önemli hizmetlerden zamanında istifade etmeyen ilimiz, kentsel dönüşümden de en az yararlanan yöreler arasındadır ve özellikle il merkezinde şehrin yukarı kesimlerinde uygulanması arzulanan söz konusu dönüşüm, maalesef gecikmektedir.

Ülkemizin acı gerçeklerinden biri; geçmişten günümüze dek çarpık kentleşme ve binaların afetlere karşı gerekli standartlara göre yapılmamalarıdır. Oysa, ülkemizin her noktasında deprem kuşağında olduğu biliniyor ve buna rağmen kentsel dönüşümün kaçınılmazlık arz ettiği yörelere zamanında el atılmamaktadır. Siirt’imizde ruhsatsız binalar çoktur ve bu binalar arasında depreme dayanıklı olmayanlardan bazıları kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmişlerdir ama sayıları oldukça azdır. Özellikle bir zamanlar ilimizin gözbebeği olduğu ve günümüzde “Yukarı Siirt” diye ifade yerleşim alanlarındaki binaların çok büyük bölümünün deprem ile diğer afetlere dayanıklı olmadığı, bu ilgililerce de bilinmektedir.

Geçen zaman dilimi içinde başka ülkelerden ülkemize giren sıcak paranın betona gömüldüğünü dile getirenler, nedense riskli görünen alanlarla binalarına yeniden yapılandırılmasını amaçlayan kentsel dönüşüme dikkat çekme gereğini duymuyorlar. Değişik tarihlerde ülkede meydana gelen deprem afetlerinde çok sayıda yurttaşımızın yaşamını yitirirken küçümsenmeyecek oranda ekonomik kayba uğradığımız herhalde hafızalarda yerini korumaktadır. Depremlerde büyük orandaki  can ve mal kaybının en önemli nedeni, binaların depreme dayanıklı olmayışıdır ve bu bakımdan ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeği, aynı afetin yaşandığı başka ülkelerde olduğu gibi azami ölçüde dikkate alınmalıdır.

Siirt’imizin birinci derecede deprem kuşağında yer aldığı, deprem uzmanlarınca dile getirilmektedir ve bunun içindir ki, kentsel dönüşümden en az yararlanan iller arasında yer aldığımız için üzüntü duyuyoruz. Kimi zaman bu konu üzerinde durulduğu belirtildiği halde halen umduğumuzu bulmuş değiliz diyerekten, ilgililerin bu beklenti üzerinde daha bir hassasiyetle eğilmelerini temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN