• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

KEPENK İNDİREN İŞ YERLERİ VE ESNAFIN DURUMU!

Reklam
, 0 Yorum

Koronavirüs pandemisi yüzünden kapatılan, kapanan ve iflas eden iş yerlerinin haddi hesabı yok! Zaten ekonomik kriz vardı, koronavirüs pandemisi tuz-biber ekti. Her ne kadar ekonomik kriz yok denilse bile piyasada yaşanan durum ortadadır. İflas edenler, işçi çıkaranlar, işleri dönmediği için kepenk indirenler ve işleri bozulduğu için ödeme güçlerini kaybeden şirketlere her gün yenileri eklenmekte.

Esnaflar açısından yaşanan durumun vahameti karşısında TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek esnafların sıkıntısını dile getirerek taleplerde bulundu. “Esnaf darda, ayakta zor duruyor. Borç ertelemesi ve nakit desteği şart” diyen Palandöken, esnafların kredi borçlarının 3 ay ertelenmesini, esnafla birlikte yanlarında çalışan personelin de prim borçlarının yıl sonuna kadar devlet tarafından ödenmesini istedi.

Palandöken’in esnaflar adına istekleri şöyle:

-Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırılmış olan kredilerin geri ödeme tarihleri, faizleri Hazine’ce karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 3 ay süre ile yeniden ertelenmeli.

-Esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanların ödeyecekleri SGK primleri, yıl sonuna kadar devlet tarafından karşılanmalı.

-Esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen işyeri kira stopajı uygulamasına son verilmeli.

-Temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamalı ya da oran yüzde 1’e indirilmeli.

-Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin ve tarım kredi kooperatiflerinin, esnaf ve sanatkârlara rakip olacak şekilde ticaret yapmaları önlenmeli.

-Son 3 yıl içinde işyeri açık olan esnaf ve sanatkârlara doğrudan nakit desteği sağlanmalı.

-Kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri alınmak kaydıyla oyunlar serbest bırakılmalı.

-İl içinde faaliyet gösteren ticari araçlar ile okul servislerinde yüzde 50 yolcu taşıyabilme uygulaması kaldırılmalı. Turizm bölgelerinde çalışan 9 koltuklu taksilerin 3 yolcudan fazla taşımaması şeklindeki uygulamaya son verilip, yolcu kapasitesi yüzde 50’ye yükseltilmeli. 100 km’ye kadar şehrlerarası yolcu taşımacılığı yapan araçların da koltuk kapasitesi kadar yolcu alabilmeleri sağlanmalı.

-Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan işyerlerinin,  işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü, 1 Temmuz 2021’e ertelenmeli.

Mektupta gece saat 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapılması halinde uygulanan azami 51 bin 600 TL tutarındaki para cezasının, 65 bin ila 320 bin liraya çıkarılmak istenmesinin tütün ve alkol ürünü satan esnaf için darbe ve yıkım olacağını vurgulayan Palandöken, “Adil olmayan bu ceza esnafımızı, ‘Bu kadar da olmaz’ noktasına getirmiştir. Bu düzenlemeden vazgeçilmelidir” demekte.

Kepenk indiren esnaflarımız yanında bir de konkordato ilan eden iş yerleri bulunmaktadır. İflası, kepenk kapatmayı biliyoruz da peki, konkordato nedir. Konkordato, borçlunun alacaklılarının 2/3’ü ile (bu orana denk gelen alacaklıların alacak tutarının da borçlunun borçlarının 2/3’ü oranında olması gerekir) yaptığı, ticaret mahkemesinin de tasdiki ile geçerlilik kazanan bir anlaşmadır. İmtiyazsız alacaklılar borçlunun borçlarının belirli bir yüzdesinden feragat eder ve borçlu da, borçlarının konkordatoda kabul edilen kısmını ödeyerek borçlarının tamamından kurtulabilir. Genelde dürüst şirketlerin başvurdukları bir durumdur.

Mali durumları bozulan, ödeme gücünü kaybeden ve konkordato hükümlerinden faydalanmak isteyen borçlu, İcra Tetkik Mercii Hakimliği’ne başvurur. Borçlu dilekçesinde konkordato sürecinde borçlarını ödeyebileceği durumu gösteren projesini ve ayrıntılı bilançosunu verir.

Başvuru makamı borçlunun teklifini, konkordato süresi verilebilmesi için uygun şartlarının olup olmadığını araştırıp inceler. Borçlunun varlıklarının, borçların en az %50 sini karşılamaya yetip yetmeyeceği ve borçlunun teklifinin varlıkları ile uygun olup olmadığını tespit etmek için İcra Tetkik Merciinin bilirkişiye başvurması gereklidir. İcra Tetkik Mercii bilirkişinin yapacağı inceleme sonucunda; Konkordato süresi verilmesi için gereken şartları borçlunun taşımadığı sonucuna varılırsa, konkordato başvurusu reddedilir. Borçlunun gerekli şartları taşıdığı sonucuna varılırsa, borçluya konkordato süreci tayin edilir ve komiser atanır.

Bir ekonomik krizin yaşandığı iflaslardan, kepenk indiren ve konkordato ilan eden şirketlerin varlıklarından açık bir şekilde belli olmaktadır. TESK Genel Başkanı Palandöken’in Cumhurbaşkanlığı makamına sunduğu mektup da yaşanan durumun göstergesidir.

Bakalım, kepenk indirtilen, kepenk indirme zorunda bırakılan 2,5 milyon esnaf vatandaşa Devlet Baba el uzatacak mı!!!

ANEKDOT

Nasrettin Hoca uzun süre borcunu ödeyemeyen birisinden alacağının tahsili için evine gider. Eve yaklaştığı zaman, adamın pencereden baktığını görür. Usulca kapıyı çalar. Adam, kapıyı çalanın Nasrettin Hoca olduğunu ve alacağını tahsil için geldiğini anlayınca, Hanımına:

-Hoca beni soracak. (Evde yok) de! diye tembih eder.

Bu arada hoca kapıyı çalar. Kapıyı açan hanımına, beyini sorar. Kadın, kocasının talimatına uyarak:

-Kocam evde yok! deyince, Hoca gülümseyerek cevap verir:

-Kocana söyle, bir daha gittiğinde  BAŞINI EVDE UNUTMASIN!

TAŞLAMALAR

ESNAFLAR ZOR DURUMDA

NE OLACAK HALLERİ

DEVLET BABA LÜTFEDİP

ELİNDEN TUTSA BARİ

KIRK YIL VERGİ ÖDEDİK

KIRK GÜN BAKAMADINIZ

NESLİMİZ YİRMİDÖRT AY

ASKER OLDU BAKINIZ

DEVLETİ BABA BİLDİK

MUHTAÇ ETMEYİN ELE

VERGİ VERDİK, ASKERLİK

YAPTIK SEFERDE BİLE

BU PANDEMİ YÜZÜNDEN

ORTA DİREK ÇÖKÜYOR

TERS GİDEN İŞ ZENGİNLER

DAHA ZENGİNLEŞİYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN