• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

KEPENK KAPATANLAR

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda kepenk kapatan esnaf sayısındaki artış, çok yönlü düşündürücüdür. Kimi zaman kendilerine faizsiz, ya da düşük faizli krediler sunulduğu belirtilen esnaftan binlercesinin kepenk kapatmak mecburiyetinde kalması nedenlerinden en önemlisi, halkımızın satın alma gücünden gün geçtikçe uzaklaşıyor olmasıdır.

Bir taraftan bazı esnaflar kepenk kapatırken başka vatandaşlarımızın esnaflığa yönelik işyerleri açıyor olmalarının da nedeni vardır ve bu nedenler içinde ağırlıklı olanı, işsiz vatandaşlarımızın şanslarını esnafçılıkta denemek istemeleridir. Böyle olmasaydı, özellikle küçük esnafların zorunlu ödemelerini yapamaz duruma geldiklerinden terk-i sanat etmek mecburiyetinde kaldıkları gerçeği bilindiği halde esnaflığa heveslenilmezdi sanırım.

KOBİ ve diğer esnaf kredileri yatırıma dönüştürülseydi istihdam edilmeyi bekleyenlere ekmek kapısı aralanmış olurdu ve ne var ki söz konusu krediler yatırıma dönüştürülmediğinden arzulanan sonuç alınmadığı gibi, faizsiz ve veya düşük faizli kredi kullanan esnaflar da bankalara ödeme günü geldiğinde satış yapamadıkları için sıkıntıya düşmekte ve kimisi yine kepenk kapatmak zorunda kalmaktadır.

Milli gelir dağılımındaki adaletsizlik yüzünden satın alma güçleri gün geçtikçe daha da azalanların satın alma güçleri iyileştirilmediği sürece küçük esnafların kepenk kapatma durumundan kurtulmaları ve piyasadaki hareketliliğin kalıcı kılınması söz konusu değildir. Enflasyon canavarının da tırmandırdığı hayat pahalılığı, halkın refahsızlık düzeyini tahminlerin üstünde büyütmüştür ve bu gerçeğin bilinmesine rağmen, sıkıntıların eşit olarak göğüslenmesini sağlayacak önlemleri, akıllarının köşesinden bile geçirenler olmamaktadır.

İnsanca yaşam koşullarına kavuşmak ülkemizdeki her bireyin en doğal hakkı olmakla birlikte bu haktan mahrum kılınan milyonlarca yurttaşımız mağduriyet yaşamakta ve bu mağduriyetin halen umursanmamasına olan tepkilerin çığ gibi büyüdüğü gözden kaçmamaktadır. Önemli konuda karar verici olan yetkililer, insanca yaşam koşullarının sadece kendilerine ait olduğu zihniyetinden vazgeçmedikçe, satın alma gücünün iyileştirme beklentisinde olanlar umduklarını bulmayacak ve satış yapamayan esnaflar kepenk kapatmayı sürdüreceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN