• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

KIŞ MEVSİMİNDE DAHA DA DİKKATLİ OLMAK GEREKİR!.

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde yaşanan trafik kazaları, alındığı belirtilen önlemlere rağmen azalmıyor ve meydana gelen kazalarda vatandaşlarımız yaşamlarını yitirmeye devam ediyor. Kazların asıl nedeni, fırsat buldukça bu konuda yazdığım yazılarda belirttiğim gibi; toplu taşımacılığın önemsenmemiş olmasıdır ve bu nedenle bundan böyle soruna çözüm üretmede bir sıkıntı ve dolayısıyla gecikme yaşanacaktır.

Toplu taşımacılığın en önemli aracı olan demiryolu ağımızı bir çırpıda en ücra noktalara ulaştırmamız söz konusu olmadığına göre elim kazaların azalması, trafik kurallarına uyum sağlanmasıyla mümkündür. Bunun yapılabilmesinde öncelik, sürücülüğe başvuruda bulunanların gereğince eğitilmeleriyle mümkündür ve yaygın söylentiler doğrultusunda üzülerek belirtmek isterim ki, bu beklentinin gerçekleşmesine yönelik azami duyarlılık gösterilmemektedir. Bazı sürücülerin yol güzergahlarında yer alan trafik kazalarındaki işaretlerin anlamını bile bilmediklerinin söylenmesi, sürücülerin yeterince eğitilmedikleri anlamın gelmektedir.

Ülkemizde araç sayısı hızla arttığından karayollarımız, bunca aracı göğüsleme kapasitesinden uzak kalmıştır ve halkımızın %90’ı demiryolu dışındaki diğer kara vasıtasıyla seyahat etmektedir. Bu nedenle trafik kazalarının yaygınlaşmasında trafik kurallarına uymama payı diğer etkenlerden çok daha yüksektir. Sürücülerin yeterli bilgiye sahip olmadıklarının da dikkate alınarak trafik denetimlerinin yaygınlaştırılmasında yarar vardır. Gerçi bu konuda ilgili Bakanlığımız gereken duyarlılığı göstermektedir ama bu duyarlılığın yetersiz kaldığına da samimiyetle dikkat çekmek isterim.

Bugünlerde meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili haberleri dinlerken, bazılarının buzlanmadan kaynaklı oldukları ifade edildiğinden, elim trafik kazaları için Kış mevsiminde daha da dikkatli olunması gerektiğini dile getirme gereğini duydum.  Araçlarda Kış Lastiklerinin kullanılması, her ihtimale karşı kullanılacak araba zincirinin araçta  bulundurulması ihmal edilmemelidir. Sürücülerimizin bu konuda duyarlı olmalarını temenni ederken, toplu taşımacılığın gereği olan demir yolunun en ücra köşelere uzatılmasının kaçınılmazlığına da bir kez daha sayın ilgililerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN